Rozhovor, Televize Pohrebni pruvodci Rozhovor, Televize Pohrebni pruvodci

Česká televize: Adriana Kábová ve Výborné show Lucie Výborné - Proč nakupovala obleky pro panenky?

📺 Naše Adriana byla ve Výborné show u Lucie Výborné.

👦 Točili to už před časem, Adriana mezitím už není těhotníá, porodila veselého chlapečka!

👨‍🚀 Dovíte se tam třeba, odkud je doopravdy její manžel.

🌏 Jak dlouho zůstává doma zemřelý na indonéském ostrově Sumba.

🌍 Jak se na Madagaskaru léčí chřipka.

🧸 Proč nakupovala obleky pro panenky.

💀 No a, samozřejmě, proč se stala pohřební průvodkyní.

Read More
Podcast, Pohřební průvodci Pohrebni pruvodci Podcast, Pohřební průvodci Pohrebni pruvodci

Péče o rodiče po smrti dítěte: Alena Peremská

Tento podcast s Alenou Peremskou začíná tím, co se za posledních 10 let změnilo. A změnilo se naštěstí všechno. Bylo normální, že o tématu úmrtí miminek se nemluví, je to tabu, děti se neukazují rodičům, nepojmenovávají se, nepohřbívají se. Má se na "to" rychle zapomenout.

Tak jak se to má dělat správně? Pojďme popořádku.

Jak oznamovat v nemocnici špatné zprávy? Není lepší mlčet? Protože když nic neřeknu, tak přece nic nezkazím.

Není. Když nevíte jak, jděte do toho osobně, lidsky, za sebe. Není chyba ani plakat, naopak, pokud budete plakat, je to vlastně možná to největší, co té rodině můžete dát.

Jak zachovat, nebo dokonce vytvořit vzpomínku na dítě?

Udělejte si společnou fotku (vážně, máme s tím nejlepší zkušenosti). Řekněte si o memorybox. V něm udělejte otisky nožiček, věnujte miminku plyšáka… Víme z praxe, že rodinu to netraumatizuje.

Jak se rozloučit?

Nejdříve v nemocnici: Nemocnice vám má umožnit se s tělíčkem v soukromí rozloučit. Můžete miminko obléci, zaopatřit…ale můžete to udělat i později v pohřební službě.

A potom udělat pohřeb, obřad. Vypustit dítě, rozloučit se. Pomůže to velmi naší psychice, ale i duši dítěte. A pokud nám to pomůže, můžeme dítě i pokřtít - myslíme, že není důležité, zda ten křest platí, ale pokud nám to pomůže, Pán to chápe.

Co pak dělat s dítětem? Kam jej uložit?

Rodiče často volí kremaci, a pak si urnu nechají doma, aby bylo dítě stále s nimi. To je v pořádku (jen doporučujeme nenechávat ji v ložnici). Po čase je však dobré urnu uložit někam dál, na definitivní místo. Můžete udělat "sekundární pohřeb" - uložit popel dítěte na hřbitově, na zahradě, rozptýlit jej třeba na louce, nebo do moře.

Podcast končí velmi osobně - až dojímavě - takže se opravdu vyplatí poslouchat až do konce.

Read More
Rozhovor, Televize Pohrebni pruvodci Rozhovor, Televize Pohrebni pruvodci

TN.CZ / NOVA: Rozhovor Olega Vojtíška o roli Pohřebních průvodců

🖤 K čemu je vlastně pohřeb? Oleg Vojtíšek o tom promluvil na TN.CZ.

1️⃣ Nejdříve si máte uvědomit, že zesnulý už tady není, že toto je opravdový konec jeho pozemské pouti. To jediné nám splní pohřeb v obřadní síni, v krematoriu. Ale už nic dalšího.

2️⃣ Dobrý pohřeb vám pomůže doříci to, co jste nestihli, nemohli říci.

3️⃣ Smířit se - se smrtí, se zesnulým, s příbuznými, ale také sám se sebou.

4️⃣ Zkusit dosáhnout odpuštění - pokud něco dlužím otci, který zemřel, tak to vrátit třeba vdově, nebo synovi.

5️⃣ Zapojit do truchlení okolí - třeba kolegy, nebo sousedy.

6️⃣ A oslavit život vašeho blízkého - to, že zemřel, jsme si už všimli, ale teď bychom měli oslavit to, jak žil a jak jsme žili my s ním.

Dobrý pohřeb vám pomůže rozloučit se, smířit se, nadechnout se a jít dál. Protože pohřbem truchlení teprve začíná.

Read More
Podcast, Pohřební průvodci Pohrebni pruvodci Podcast, Pohřební průvodci Pohrebni pruvodci

Zdenka Volavá, ředitelka Dlouhé cesty: Co se změní v partnerském vztahu po smrti dítěte?

Zdenka je mámou, které zemřel 21-letý syn. A od roku 2022 je také předsedkyní sdružení Dlouhá cesta. Dlouhá cesta podporuje rodiny, ve kterých zemřelo dítě - v jakémkoliv věku a z jakékoliv příčiny. V tomto podcastu představujeme Dlouhou cestu. Ale zaměříme se i na těžké téma změn v partnerském vztahu po úmrtí dítěte.

„Kdyby mi to někdo pustil deset let předtím nebo pět let předtím, tak bych řekla: to vůbec nejsem já, takhle se nikdy chovat nebudu, takhle jsem se nikdy nechovala. Ale po té ztrátě jsem se tak chovala a vlastně jsem sama sebe nepoznala. Takže mám pocit, že třeba můj muž si musel na moje nový já zvykat daleko víc než já na jeho.“

Read More
Článek Pohrebni pruvodci Článek Pohrebni pruvodci

Umělá inteligence přivádí mrtvé zpět k životu. Pohřební průvodce varuje, proč nechat nebožtíky spát

Firmy nám dnes slibují, že znovu dokáží vytvořit naši zesnulou maminku, dceru, bratra, tatínka, babičku. Jinými slovy vytvoří digitálního avatara, s nímž si budete psát, mluvit, uvidíte se na videu a ve virtuální realitě se můžete dokonce potkat. Smrt blízkého nás zasáhne jako máloco. Chybí nám jeho přítomnost, chceme si naposledy promluvit, naposledy se vidět, potěšit, doříct, co jsme nestihli nebo napravit staré křivdy, abychom ulevili svědomí, že je mezi námi a zesnulým vše v pořádku.

Pohřební průvodci tomu přezdívají digitální duch. Stačí jen vyplnit osobní údaje, nahrát fotky, videa či záznam hlasu, zodpovědět pár dotazů, nasdílet profily ze sociálních sítí a zaplatit nějaký ten dolar. No a hele, milovaná osoba po pár kliknutích znovu ”ožije” a je tu pro nás. Je to sci-fi, sen, realita? Skutečnou inovací by bylo, kdybychom se přestali smrti tolik bát a dokázali se s milovanými rozloučit v klidu a porozumění. Ale my ne, chceme do toho fyzicky zapojit i technologie. Pohřební průvodce Oleg Vojtíšek ale truchlící právě před tímto varuje, dnes a denně to vidí ve své praxi, digitální duchové nadělají víc škody než užitku.

Read More
Článek Pohrebni pruvodci Článek Pohrebni pruvodci

Jak podpořit rodiče, kterým zemřelo miminko? A jakým frázím se obloukem vyhnout? Píše Adriana Kábová pro Maminka.cz

Téma smrti se v Čechách často zametá pod koberec, smrt kojence je tabu snad dvojnásobné. Jenže pro mnoho rodičů je to bohužel tvrdá realita. Následující tipy jsou založeny na zkušenostech pohřebních průvodců, a hlavně doporučeních mnoha rodičů, kteří smrt miminka zažili a setkávali se s různými reakcemi okolí. Některé jim velmi pomáhaly, jiné jim naopak sypaly sůl do rány. Mějte na paměti, že každý ztrátu dítěte prožívá jinak a níže zmiňované body nejsou naprosto univerzálním návodem.

Nic ale nezkazíte tím, když si s rodiči upřímně promluvíte a zeptáte se, co jim je příjemné a co ne. To jistě ocení více, než kdybyste o smrti jejich miminka úplně mlčeli nebo se jich dokonce začali stranit. Je důležité také zmínit, že každý z rodičů pravděpodobně truchlí jinak a je možné, že jiné věci z vaší strany pomohou mamince a jiné tatínkovi miminka. A nebojte se jejich emocí a slz, jsou často tou hlavní ozdravnou cestou k zahojení nejsyrovějšího žalu.

Read More
Podcast Pohrebni pruvodci Podcast Pohrebni pruvodci

Kateřina Svobodová je průvodkyní po pražských hřbitovech.

Kateřina studovala dějiny umění a hřbitovy jsou plné umění.

Umění v jeho originálním umístění, v přirozeném prostoru, ne v galerii podle kurátorského záměru.

V krásném prostoru, v přírodě, v tichu, v souladu s přírodou i městem kolem.

Ale dnes už se funerální plastiky téměř nedělají. Co dělat, aby se vrátily?

A může příprava sochy na hrob pomoci zprocesovat smrt blízkého?

Měli jsme přece několik klientů, kteří sami vyráběli rakev, a jim to pomohlo.

Vyráběli jsme s dětmi urny z LEGO.

A když už jsme u dětí, tak vidíme jako velký problém, že nikdy nebyly na pohřbu, ani neviděly nikoho mrtvého - a tam někde začíná celospolečenské vytěsnění smrti.

Tak co kdybychom jim pomáhali seznámit se se smrtí tím, že je budeme brát na hřbitov?

Třeba v hodině dějepisu: Ať vidí Boženu Němcovou a Nerudu a Čapky a Dvořáka se Smetanou na Vyšehradském hřbitově. A s nimi i vše další.

Zní to přirozeně a dokonce i levně.

Takže jsme při natáčení podcastu vymysleli projekt "Děti na hřbitov".

Každopádně, přijďte na prohlídku hřbitova s Kateřinou, termíny najdete v její Facebookové skupině "Všem tafofilům", nebo na stránkách Hrbitovy.cz.

Read More
Rozhovor, Rozhlas Pohrebni pruvodci Rozhovor, Rozhlas Pohrebni pruvodci

Český rozhlas Radiožurnál: Adriana Kábová jako host Lucie Výborné. Po bizarní zkušenosti s pohřební službou po smrti svého dítěte jsem se rozhodla pohřebnictví v Čechách změnit.

Adriana Kábová je antropoložka a pohřební průvodkyně.

Už během zkoumání indonéských kultur se dostala na tradiční pohřby, při kterých se obětují zvířata. „Přestože mé téma původně nebylo pohřebnictví, v Indonésii jsem se účastnila pohřbů v první řadě,“ popisuje.

Po vlastní zkušenosti s úmrtím miminka se rozhodla změnit pohřebnictví v České republice a stala se pohřební průvodkyní.

Co všechno tato práce obnáší?

A jak se dokázala vyrovnat se ztrátou dítěte?

Read More
Rozhovor, Rozhlas Pohrebni pruvodci Rozhovor, Rozhlas Pohrebni pruvodci

Smrt není opakem života, je jeho součástí, říká pohřební průvodce Oleg Vojtíšek v Českém Rozhlase Plzeň

Spolek Pohřební průvodci běžně pořádá pohřby v přírodě, ale třeba i v nějaké vilce nebo salonku. „Velkou tradicí už je dnes sázení stromů. Strom je krásná živá památka, dává nám stín, vláhu, musíme o něj trochu pečovat a tak, jak roste, tak se my sžíváme se ztrátou. Nebo necháváme napsat klienty na papír to, co si nestihli říct se zesnulým, papíry složíme do lodiček a ty pustíme po řece. Vzkazy se dají napsat také na balonky, které vypustíme. Naší specialitou je třeba to, že v balónu můžeme vypustit popel zesnulého do stratosféry,“ popsal Oleg Vojtíšek.

Read More
Článek, Diskuse Pohrebni pruvodci Článek, Diskuse Pohrebni pruvodci

Ekologický pohřeb jen v rubáši: je to možné, nebo ne? Polemika v Ekonews.

Zakladatel společnosti Pohřební průvodci Oleg Vojtíšek je přesvědčen, že pohřbívat do země lze v Česku legálně i bez rakve.

Podle něj je řešení namísto hrobu vykopat mělkou podzemní dřevěnou hrobku, vyztužit ji prkny a uzavřít pevnou deskou z tvrdých dřev. Do ní pak položit tělo zavinuté do šátku z přírodních materiálů.

Pohřbu bez rakve podle ministerstva nic nebrání.

Tento resort má už dva roky pracovní skupinu, která se takzvaným zeleným pohřebnictvím zabývá. Nedávno výsledky své práce ministerstvo prezentovalo i krajským hygienickým stanicím. V zákoně přitom žádnou legální překážku pro uložení těl bez rakve nevidí.

Podle mluvčího Hřbitovů a pohřební služby hl. m. Prahy Jiřího Královce v současné době vzniká řád pohřebiště Louky vzpomínek a vede se o něm živá diskuze. „Žádný zodpovědný správce pohřebiště se do toho (varianty bez rakve, pozn. aut.) ale a priori nepohrne. Razítko od ministerstva pro místní rozvoj stačit nebude, spoustu dílčích pravomocí mají v pohřebnictví jiné úřady a jedním z nich je hygienická stanice,“ říká Královec.

Výsledkem jednání podle něj bude nejspíš to, že se na louku začne pohřbívat v dřevěných rakvích.

Read More