Jak může vypadat smuteční obřad? Co říkají naši klienti? Jak řešíme nestandardní situace?

JAK VYPADÁ SPOLUPRÁCE S NÁMI?

Nově nabízíme poradenství pro pozůstalé. Slibujeme, že na truchlení nebudete sami.

VŠE NAPLÁNUJEME A NUTNÉ KROKY UDĚLÁME IHNED

Pracujeme ihned, po telefonu nebo e-mailu: nemusíte nikam jezdit. Vysvětlíme vám možnosti, shrneme je třeba do emailu a dáme vám dost času nad nimi přemýšlet a vybrat. Nejnutnější věci (například odvoz zesnulého) samozřejmě uděláme ihned. Na to nám stačí jednoduchá plná moc.

DOMLUVÍME POHŘEBNÍ ŘEČ A DETAILY OBŘADU

Potkáme se osobně nebo online a detailně domluvíme podrobnosti obřadu a řeč. Vše si shrnujeme průběžně do e-mailu, včetně cen. Pro pohřební řeč budeme chtít, abyste otevřeli své srdce a řekli nám co nejvíce o vašem milovaném: aby v ní zaznělo vše, co zaznít má, ale nic, co zaznít nemá.

NA OBŘADU VŠE ŘÍDÍME, VŽDY MÁME ZÁLOŽNÍ PLÁN

Celý obřad je v naší režii: vy se můžete věnovat svému žalu a ostatním pozůstalým. Vždy máme plán B, pokud by například nevyšlo počasí. Vše přivezeme a po obřadu uklidíme a odvezeme. Pokud se ale chcete zapojit do přípravy: můžete, je to zdravé a pomáhá to truchlení. 

Rozptyl popela do řeky - pohřební obřad

PO OBŘADU DODÁME FOTOGRAFIE A VŠE VYŘÍDÍME

Po obřadu vše vyřídíme: matriku, úmrtní list, ukončení profilů na sociálních sítích, start dědického řízení a také vám případně přivezeme urnu. Pošleme vám fotky, alespoň z mobilu: sice doporučujeme pohřebního fotografa, ale většina klientů ho nechce a nám je líto nepořídit památku :)

CO ŘÍKJÍ NAŠI KLIENTI?

Naše hodnocení

Co o nás říkají pozůstalí?

Jsme poctiví a nejsme rutinéři. Každému se věnujeme osobně a tolik, kolik je potřeba. Baví nás to. Projděte si hodnocení Pohřebních průvodců.

Paní Iva napsala krásný článek

Jednoduché rozloučení na malinkém vesnickém hřbitově na Moravě. Připravili jsme ale poctivou řeč a zapojili hosty. Chtěli jsme psát vzkazy na lucerny štěstí a vypouštět je, ale foukal velký vítr, a tak jsme psali na balónky a ty vypustili. Mysleli jsme, že se zapojí jen děti, ale nakonec se zapojila většina hostů.
Přečíst článek

Až umřeme,

...chceme to samé. Řekl mi tatínkův bratr s manželkou. Prý se dost báli, co to bude (chodí do kostela a z vesnice nevytáhli paty celý život), ale viděli, že je to důstojné, a přitom dojemné a krásné. Říkali, že takto by se to mělo dělat vždy.

ta řeč byla nádherná,...

...už chápu, proč na její přípravu děláte samostatné setkání. Nikdy jsem tak dobrou pohřební řeč neviděl: ani ve filmu.

Včerejší rozloučení slaví

..velký úspěch, trochu jsme to tam na vesnici rozvířili a všem se obřad moc líbil. Ještě teď mi píší hosté zprávy. Hlavně ale děkuji, že jste to vše zorganizovali a já nemusela nikam chodit: vše jsme vyřídili mailem a urnu jste mi donesli domů.

Je mi to trapné , ale....

...kdybyste nebyli pohřební agentura, tak bych vám řekla, že doufám, že se uvidíme co nejdříve. Po obřadu se nám opravdu ulevilo a ačkoliv vzpomínka na smrt maminky stále bolí, cítíme se s ní najednou tak nějak... smířeni.

jak může vypadat obřad? Z čeho se skládá?

Pohřební obřad: Urna připravená na rozptyl popela do řeky

Kremace nebo pohřeb

Na obřadu pomáháme léčit především duši. Tělo zesnulého tam být může, ale taky nemusí: někdy je na obřadu rakev, někdy urna, někdy je vše symbolické. Věříme, že to pomáhá stejně. Pro urnu i rakev máme speciální výzdobu. Všechny převozy řešíme my.

Pozvání pozůstalých

Nebojte se pozvat hodně pozůstalých. Naše obřady nejsou "ezo". Pozůstalé do ničeho nenutíme. Naopak vidíme, že se většina z nich ráda zapojuje. Neporušujeme zvyklosti žádné západní církve. Parte vymyslíme, zařídíme a rozešleme.

Pohřební řeč na obřadu

Pohřební řeč

Na pohřební řeči si dáváme záležet, měla by obsáhnout celý život vašeho milovaného. Řeč připravujeme s vámi (většinou na samostatné online schůzce), kde se přesně domluvíme, co v ní má a co nemá zaznít. Řeč poté můžete ještě upravovat a doplňovat.

VZPOMÍNKY pozůstalých

Po pohřební řeči vyzýváme pozůstalé, aby se připojili se svými vzpomínkami. Většinou máme alespoň jednoho domluveného předem, ale i když ne, zapojí se vždy. Ještě se nám nestalo, že by se nikdo nezapojil, naopak jsme zažili hodinový vodopád vzpomínek!

Nevíte? Objednejte si konzultaci, nezávazně a zdarma. 

Obřad s pozůstalými

Obřad pomáhá víc, pokud se do něj pozůstalí zapojí. Napíšou vzkaz zesnulému. Hodí lopatku hlíny ke stromu. Zalejí kytku. Vypustí lampion... Snažíme se, aby pozůstalí stáli v kruhu: pohřeb nemá být depresivní divadlo s výhledem na katafalk, ale společná osvobozující zkušenost.

Pohřební průvodci: živá hudba na pohřbu - houslista

Hudba na obřadu

Hudbu vybíráme spolu s vámi. Máme malé, decentní, ale velmi výkonné přenosné reproduktory (nepotřebujeme elektřinu). Víme však, že živá hudba v nás rezonuje víc. Proto nabízíme živé hudebníky od sólo houslí až po smyčcové kvarteto.

Závěrečná společná "modlitba" po pohřebním obřadu.

Závěrečné vyprovození

Na konci obřadu často pronášíme "poslední nashledanou" - všichni společně. Může to být krátký vzkaz, který zopakujeme po ceremoniáři, píseň, nebo modlitba (pokud máme na pohřbu duchovního - toto často domlouváme také my). Není to nutné, ale je to hezké.

Party po pohřebním obřadu - plynulé odcházení.

Plynulé odcházení

Po obřadu doporučujeme nesednout hned do auta a nejet do práce, na chalupu, do hospody... Obřad by měl pomalu doznívat. Doporučujeme posedět u občerstvení přímo po obřadu: umíme zorganizovat kompletní catering. A obřad doporučujeme spíše odpoledne a o víkendu.

JAK ŘEŠÍME NESTANDARDNÍ SITUACE?

Pohřeb za špatného počasí

Záložní plán obřadu

Vždy máme plán B. Hodně našich obřadů, rituálů nebo ceremonií je založených na počasí: proto musíme počítat s jeho nepřízní. Namísto lampionů štěstí umíme vypustit balóny. Namísto lodiček umíme vzkazy spálit a rozsypat popel...

Pohřeb v kostele: Zádušní mše

Vždy záložní dodavatel

Spolupracujeme s několika pohřebními službami. Pokud některá nestíhá to co potřebujeme, může to obratem zajistit jiná. To samé platí například pro hudebníky, květináře nebo catering. A i pohřební řečníky máme vlastně tři.

Bezpečnost na pohřbu

Úřady a bezpečnost

Vše děláme legálně a u všeho spolupracujeme s úřady: s městskými, s povodím, s hasiči, nebo dokonce s místním letištěm či řízením letového provozu. Většina obřadů je velmi komorních, ale i na ty raději nosíme hasící přístroj :)

Občerstvení na pohřbu - rozptyl popela do Vltavy

Maximální pohodlí

Na pohřbech můžeme potkat unavené, slabé a nemocné. A naše obřady trvají často hodinu i déle. Snažíme se proto, aby pro ně byl obřad maximálně komfortní. Začíná to židlemi, dekami,  deštníky a vodou a končí  například venkovními plynovými topidly.

S kým se u nás potkáte?

Zuzka

Zuzka vyrostla v Hradci Králové, bydlí v Praze ve Vysočanech a je vlastně zakládajícím členem Pohřebních průvodců. O víkendech se, kromě pohřbů, věnuje roleplay hrám na hradech a zámcích, ale i ve starých továrnách. Zuzka přichází do kontaktu s truchlením a se smrtí i mimo Pohřební průvodce – pracuje v Cestě domů: neziskovce, která v Čechách prošlapala cestu v péči o umírající i o pozůstalé.

Bára

Bára pochází z Prahy a vystudovala krajinářství na Fakultě životního prostředí ČZU. K Pohřebním průvodcům se přidala až v roce 2021. Je přísnou vegankou a pracuje v jako produktový manager ve firmě vyrábějící veganské pochoutky. O víkendech se kromě pohřbů věnuje například svým dvoum čínským chocholatým pejskům.

Foto Pohřební průvodce Oleg

Oleg

Oleg se narodil v Košicích česko-nemeckým rodičům, studoval v Brně a téměř dvacet let už žije v Praze. Je zakladatelem Pohřebních průvodců. Občanským povoláním dělá transformační projekty ve firmách, které procházejí velkými změnami - pracoval například v Alze nebo v PPF. Ve volném čase se věnuje svým dvěma dětem, manželce, turistice, běhání a hudbě.

Alenka

Alenka pochází z Jablonecka a v Praze žije pět let. Pomoc ostatním ji provází už od školních let: studovala hotelový management a potom personalistiku. Když právě nepomáhá s pohřby, pracuje ve velké agentuře jako office manager. V Pohřebních průvodcích je nováčkem, umí skvěle přednášet řeči a pomáhá nám s organizací větších obřadů.

Vyplňte formulář, zavolejte nebo napište. Ozveme se ještě dnes.

Ozvěte se. Pomůžeme vám.


Vyplňte formulář, napište nebo zavolejte. Ozveme se ještě dnes.

Napsali o nás