Jak může vypadat smuteční obřad? Co říkají naši klienti? Jak řešíme nestandardní situace?

JAK VYPADÁ SPOLUPRÁCE S NÁMI?

Nově nabízíme poradenství pro pozůstalé. Slibujeme, že na truchlení nebudete sami.

VŠE NAPLÁNUJEME A NUTNÉ KROKY UDĚLÁME IHNED
Pracujeme ihned, po telefonu nebo e-mailu: nemusíte nikam jezdit. Vysvětlíme vám možnosti, shrneme je třeba do emailu a dáme vám dost času nad nimi přemýšlet a vybrat. Nejnutnější věci (například odvoz zesnulého) samozřejmě uděláme ihned. Na to nám stačí jednoduchá plná moc.
DOMLUVÍME POHŘEBNÍ ŘEČ A DETAILY OBŘADU

Potkáme se osobně nebo online a detailně domluvíme podrobnosti obřadu a řeč. Vše si shrnujeme průběžně do e-mailu, včetně cen. Pro pohřební řeč budeme chtít, abyste otevřeli své srdce a řekli nám co nejvíce o vašem milovaném: aby v ní zaznělo vše, co zaznít má, ale nic, co zaznít nemá.

Pohřební průvodci: Pohřební obřad na hřbitově na louce, vypouštění balonků
NA OBŘADU VŠE ŘÍDÍME, VŽDY MÁME ZÁLOŽNÍ PLÁN

Celý obřad je v naší režii: vy se můžete věnovat svému žalu a ostatním pozůstalým. Vždy máme plán B, pokud by například nevyšlo počasí. Vše přivezeme a po obřadu uklidíme a odvezeme. Pokud se ale chcete zapojit do přípravy: můžete, je to zdravé a pomáhá to truchlení. 

Pohřební průvodci: Pohřební obřad, rozptyl popela do řeky
PO OBŘADU DODÁME FOTOGRAFIE A VŠE VYŘÍDÍME

Po obřadu vše vyřídíme: matriku, úmrtní list, ukončení profilů na sociálních sítích, start dědického řízení a také vám případně přivezeme urnu. Pošleme vám fotky, alespoň z mobilu: sice doporučujeme pohřebního fotografa, ale většina klientů ho nechce a nám je líto nepořídit památku :)

CO ŘÍKAJÍ NAŠI KLIENTI?

Naše hodnocení

Co o nás říkají pozůstalí?

Jsme poctiví a nejsme rutinéři. Každému se věnujeme osobně a tolik, kolik je potřeba. Baví nás to. Projděte si hodnocení Pohřebních průvodců.
Pohřební průvodci: Pohřební obřad, na hřbitově na louce

Paní Iva napsala krásný článek

Jde o naše úplné začátky, dnes už je to děláme vše mnohem profesionálněji, ale princip je stejný. Jednoduché rozloučení na malinkém vesnickém hřbitově na Moravě. Připravili jsme s rodinou  poctivou velkou řeč a zapojili hosty. Chtěli jsme psát vzkazy na lucerny štěstí a vypouštět je, ale foukal velký vítr, a tak jsme psali na balónky a ty vypustili. Mysleli jsme, že se zapojí jen děti, ale nakonec se zapojila většina hostů.
Přečíst článek
Až umřeme,

...chceme to samé. Řekl mi tatínkův bratr s manželkou. Prý se dost báli, co to bude (chodí do kostela a z vesnice nevytáhli paty celý život), ale viděli, že je to důstojné, a přitom dojemné a krásné. Říkali, že takto by se to mělo dělat vždy.

ta řeč byla nádherná,...

...už chápu, proč na její přípravu děláte samostatné setkání. Nikdy jsem tak dobrou pohřební řeč neviděl: ani ve filmu.

Včerejší rozloučení slaví

..velký úspěch, trochu jsme to tam na vesnici rozvířili a všem se obřad moc líbil. Ještě teď mi píší hosté zprávy. Hlavně ale děkuji, že jste to vše zorganizovali a já nemusela nikam chodit: vše jsme vyřídili mailem a urnu jste mi donesli domů.

Je mi to trapné , ale....

...kdybyste nebyli pohřební agentura, tak bych vám řekla, že doufám, že se uvidíme co nejdříve. Po obřadu se nám opravdu ulevilo a ačkoliv vzpomínka na smrt maminky stále bolí, cítíme se s ní najednou tak nějak... smířeni.

jak může vypadat obřad? Z čeho se skládá?

Pohřební průvodci: Pohřební obřad: Urna připravená na rozptyl popela do řeky
Kremace nebo pohřeb

Na obřadu pomáháme léčit především duši. Tělo zesnulého tam být může, ale taky nemusí: někdy je na obřadu rakev, někdy urna, někdy je vše symbolické. Věříme, že to pomáhá stejně. Pro urnu i rakev máme speciální výzdobu. Všechny převozy řešíme my.

Pohřební průvodci: Pohřební obřad, rozloučení u Národního divadla
Pozvání pozůstalých

Nebojte se pozvat hodně pozůstalých. Naše obřady nejsou "ezo". Pozůstalé do ničeho nenutíme. Naopak vidíme, že se většina z nich ráda zapojuje. Neporušujeme zvyklosti žádné západní církve. Parte vymyslíme, zařídíme a rozešleme.

Pohřební průvodci: Pohřební řeč na obřadu v soukromé zahradě
Pohřební řeč

Na pohřební řeči si dáváme záležet, měla by obsáhnout celý život vašeho milovaného. Řeč připravujeme s vámi (většinou na samostatné online schůzce), kde se přesně domluvíme, co v ní má a co nemá zaznít. Řeč poté můžete ještě upravovat a doplňovat.

Pohřební průvodci: Pohřební obřad na ostrově na řece
VZPOMÍNKY pozůstalých

Po pohřební řeči vyzýváme pozůstalé, aby se připojili se svými vzpomínkami. Většinou máme alespoň jednoho domluveného předem, ale i když ne, zapojí se vždy. Ještě se nám nestalo, že by se nikdo nezapojil, naopak jsme zažili hodinový vodopád vzpomínek!

Nevíte? Objednejte si konzultaci, nezávazně a zdarma. 
Pohřební průvodci: Pohřební obřad na dvorku restaurace
Obřad s pozůstalými

Obřad pomáhá víc, pokud se do něj pozůstalí zapojí. Napíšou vzkaz zesnulému. Hodí lopatku hlíny ke stromu. Zalejí kytku. Vypustí lampion... Snažíme se, aby pozůstalí stáli v kruhu: pohřeb nemá být depresivní divadlo s výhledem na katafalk, ale společná osvobozující zkušenost.

Pohřební průvodci: Živá hudba na pohřbu - houslista
Hudba na obřadu

Hudbu vybíráme spolu s vámi. Hudba na začátku obřadu umožní soustředění, vprostřed obřadu truchlení a na závěr nás může i rozveselit. Máme malé, ale výkonné přenosné audio. Víme však, že živá hudba v nás rezonuje víc. Proto nabízíme živé hudebníky od sólo houslí až po smyčcové kvarteto. 

Pohřební průvodci: Závěrečná společná "modlitba" po pohřebním obřadu, pavilon Grébovka
Závěrečné vyprovození

Na konci obřadu často pronášíme "poslední nashledanou" - všichni společně. Může to být krátký vzkaz, který zopakujeme po ceremoniáři, píseň, nebo modlitba (pokud máme na pohřbu duchovního - toto často domlouváme také my). Není to nutné, ale je to hezké.

Pohřební průvodci: Party po pohřebním obřadu - plynulé odcházení.
Plynulé odcházení

Po obřadu doporučujeme nesednout hned do auta a nejet do práce, na chalupu, do hospody... Obřad by měl pomalu doznívat. Doporučujeme posedět u občerstvení přímo po obřadu: umíme zorganizovat kompletní catering. A obřad doporučujeme spíše odpoledne a o víkendu.

JAK ŘEŠÍME NESTANDARDNÍ SITUACE?

Pohřební průvodci: Pohřeb za deště
Záložní plán obřadu

Vždy máme plán B. Hodně našich obřadů, rituálů nebo ceremonií je založených na počasí: proto musíme počítat s jeho nepřízní. Namísto lampionů štěstí umíme vypustit balóny. Namísto lodiček umíme vzkazy spálit a rozsypat popel...

Pohřební průvodci: Rozloučení v kostele
Vždy záložní dodavatel

Spolupracujeme s několika pohřebními službami. Pokud některá nestíhá to co potřebujeme, může to obratem zajistit jiná. To samé platí například pro hudebníky, květináře nebo catering. A i pohřební řečníky máme vlastně tři.

Pohřební průvodci: Plovoucí svíčky na pohřbu
Úřady a bezpečnost

Vše děláme legálně a u všeho spolupracujeme s úřady: s městskými, s povodím, s hasiči, nebo dokonce s místním letištěm či řízením letového provozu. Většina obřadů je velmi komorních, ale i na ty raději nosíme hasící přístroj :)

Pohřební průvodci: Občerstvení na pohřbu - rozptyl popela do Vltavy
Maximální pohodlí

Na pohřbech můžeme potkat unavené, slabé a nemocné. A naše obřady trvají často hodinu i déle. Snažíme se proto, aby pro ně byl obřad maximálně komfortní. Začíná to židlemi, dekami,  deštníky a vodou a končí  například venkovními plynovými topidly.

S kým se u nás potkáte?

Foto pohřební průvodkyně Zuzka 
Zuzka

Zuzka vyrostla v Hradci Králové, bydlí v Praze ve Vysočanech a je zakládajícím členem Pohřebních průvodců. O víkendech se, kromě pohřbů, věnuje roleplay hrám na hradech a zámcích, ale i ve starých továrnách. Zuzka přichází do kontaktu s truchlením a se smrtí i mimo Pohřební průvodce – pracuje v Cestě domů: neziskovce, která v Čechách prošlapala cestu v péči o umírající i o pozůstalé.

Foto pohřební průvodkyně Bára
Bára

Bára pochází z Prahy, studovala krajinářství na Fakultě životního prostředí ČZU a k Pohřebním průvodcům se přidala v roce 2021. Pracuje jako markeťačka a copywriterka na volné noze. Ve volném čase tráví čas v přírodě nebo cestuje po Evropě se svými dvěma pejsky v obytné dodávce jménem Sušenka. Mezi její zájmy patří také gastronomie spolu s ekologickým a etickým životním stylem.

Foto Pohřební průvodce Oleg
Oleg

Oleg se narodil v Košicích česko-nemeckým rodičům, studoval v Brně a téměř dvacet let už žije v Praze. Je zakladatelem Pohřebních průvodců. Občanským povoláním dělá transformační projekty ve firmách, které procházejí velkými změnami - pracoval například v Alze nebo v PPF. Ve volném čase se věnuje svým dvěma dětem, manželce, turistice, běhání a hudbě.

Foto pohřební průvodkyně Alenka 
Alenka

Alenka pochází z Jablonecka a v Praze žije pět let. Pomoc ostatním ji provází už od školních let: studovala hotelový management a potom personalistiku. Když právě nepomáhá s pohřby, pracuje ve velké agentuře jako office manager. V Pohřebních průvodcích dělá vše, od řečí až po obřady, - stejně jako všichni: ale její speciální doménou je tvorba parte na míru pozůstalým.

Foto pohřební průvodkyně Nella
EVA V.

Eva pochází z Prahy, je hrdou Žižkovandou. V rámci svého studia, které nyní zdárně dokončuje se věnuje Arts managementu, tedy řízení v kultuře. Jak ve škole, tak v práci ráda uplatňuje svoje nadšení pro organizovanost - tabulky a kreativitu - smysl dělat věci jinak. Již v útlém věku se potýkala s vážnou nemocí své sestry, kterou nadevše miluje, její smrt byla podle lékařské diagnózy velmi blízko. Sestra se z nemoci dostala a je silnější než kdy dříve. Eva od té doby ví, jak je život vzácný.

Pohřební průvodce - Hanka
Hanka
Hanina pochází z Brna a kvůli vysoké škole se přestěhovala do Prahy. Studuje podnikovou ekonomiku a módní návrhářství.

V práci u Pohřebních průvodců hledá harmonický dialog mezi životem a smrtí. Miluje přírodu.

Ve volném čase kreslí, maluje, šije, dělá šperky, navrhuje oblečení, píše básně...

Foto pohřební průvodkyně Eva
EVA K.

Eva pochází z Ostravy, kde strávila velkou část svého života. Po vysoké se vydala objevovat krásy světa, a protože miluje přírodu, nejvíce jí učaroval Nový Zéland. Po návratu se věnovala organizaci svateb. Nyní žije v Brně, na plný úvazek organizuje eventy a věnuje se marketingu. Ráda cvičí a ve volném čase ji můžete potkat na horách. Eva je naší hlavní spojkou v Brně.

Foto Pohřební průvodce Adriana
Adriana

Adriana pochází z Pošumaví, kam se po téměř dvaceti letech života v Praze opět navrátila. Vystudovala antropologii a nepřestává ji fascinovat šíře možných způsobů života na této planetě. Za svůj druhý domov považuje jihovýchodní Asii, blízký vztah má také k Madagaskaru. V Čechách působí v neziskovém sektoru a v současnosti tráví většinu volného času s rodinou.
K Pohřebním průvodcům ji přivedla nespokojenost se službami klasických pohřebních služeb po smrti jejího miminka a touha podílet se na změnách v tomto odvětví.

Vyplňte formulář, zavolejte nebo napište. Ozveme se ještě dnes.

Ozvěte se. Pomůžeme vám.


Vyplňte formulář, napište nebo zavolejte. Ozveme se ještě dnes.

Jsme držiteli státní profesní kvalifikace Poradce pro pozůstalé (69-020-M), Sjednavatel pohřbení (69-021-M) a dalších českých i jiných kvalifikací a certifikátů.

Jsme aktivními členy Asociace poradců pro pozůstalé.

Napsali o nás