Protože… slovo pochovat má v češtině dvojí význam.

Pohřeb miminka

Protože… slovo pochovat má v češtině dvojí význam.

Ztráta miminka - perinatální ztráta nebo potrat

Ztráta miminka tady s námi byla od nepaměti.
Přesto je krutá, bolestná a nespravedlivá. Hroutí se nám věci, ve které jsme věřili.
Proč se to stalo? Proč právě nám? Co jsme udělali špatně?
Ztráta miminka může mít dopad na vztahy a kamarádství.
Novým situacím čelí rodiče také v práci.
Kromě maminky truchlí samozřejmě i tatínek. Každý trochu jinak.
A kromě otce i prarodiče, sourozenci, nejbližší přátelé…
Ztrátou miminka myslíme jak mrtvě narozené dítě, tak i potrat, miminko zemřelé krátce po narození, nebo i hodně malé dítě.

Ztráta miminka tady s námi byla od nepaměti. Přesto je krutá, bolestná a nespravedlivá.
Pohřeb miminka: Jak pomohou pohřební průvodci?

Jak pomohou Pohřební průvodci

Zkusíme být citliví a chápající.
Budeme řešit vše od začátku do konce.
Budeme tu pro vás při rozloučení s tělem miminka. Chápeme, že potřebujete skutečnou vzpomínku. Naposledy jej pochovat, upravit, zavinout, pohladit…
Zařídíme kremaci, nebo připravíme pohřeb do země.
Vymyslíme spolu s vámi pohřební obřad, který pomůže.
Pohřbu se může účastnit duchovní: umíme se s nimi domluvit.
Připravíme s Vámi a rozešleme parte připravené speciálně pro miminka.
Vyřídíme za vás "pohřebné" (5000 Kč od státu na pohřeb), budete-li si to tak přát.
Vyřídíme administrativu, úmrtní list a vše ostatní.
Nemusíte nikam jezdit, vše můžeme vyřídit na dálku.
Anebo rádi přijedeme za vámi. A poctivě zodpovíme vaše dotazy.
Poradíme, kde hledat další podporu.

Někteří máme osobní zkušenost se ztrátou miminka, další kvalifikaci Poradce pro pozůstalé.

Proč udělat miminku pohřeb? V čem pohřeb pomůže?

Potřebujete nejdříve pomoci zvládnout šok, vypustit emoce, hněv, strach…
Poté si uvědomit skutečnost.
Najít si nové místo v životě.
Dobrý pohřební obřad vám pomůže proces truchlení nastartovat.
Pokud jste miminko nikdy neviděli, obřad vám pomůže vzít ho poprvé a naposledy "mezi sebe" a vytvořit aspoň nějaké vzpomínky, vztahy...
Můžeme zkusit zahrnout do všeho i nejbližší rodinu a přátele, aby rodiče nezůstali osamělí, aby ostatní truchlili spolu s nimi.
Nebo jim alespoň s pochopením naslouchali.
Pak doříci věci, které jsme nemohli, nestihli, nebo ani nechtěli říkat.
Uvědomit si, že miminko už je pryč, ať už je to kdekoliv.
Rozloučit se s ním, vyprovodit jej.
A přitom si zachovat vzpomínku.
A začít pomalu přijímat novou realitu, nové vztahy s rodinou, přáteli… 

V čem nám pomůže pohřeb při perinatální ztrátě?

Jak může vypadat rozloučení s vaším miminkem

Především může být velmi osobní.

My ukazujeme nápady a možnosti, ale možná vůbec nemáme pravdu. Obřad by neměl být podle nás. Vše má mít souvislost s vámi a s miminkem: místo, parte, rakev nebo urna, hudba, květiny, barvy, svíčky, fotky, video, občerstvení… Vše ostatní je nepodstatné a může to být nakonec celé jinak.

Může být na místě, které je povznášející.

Pokud můžeme být venku, nejraději doporučujeme místa u vody (ostrov, soutok řek, splav), místa v parku nebo na okraji lesa, místa na louce a vyhlídky. Zahrady ve vilách (ale i soukromé zahrady), zahradní altány, ale klidně i prostory u kostela či na hřbitově. Máme podrobnou mapu dobrých míst, ale stejně ji moc nevyužíváme: nejdůležitější je, aby místo bylo osobní pro vás.
Pokud uvnitř, může jít o malou kapličku, historickou vilu s terasou a zahradou, salonek (v divadle, galerii, restauraci či hotelu), galerii nebo muzeum, komunitní centrum, knihovnu, loft nebo rooftop, kavárnu…

Měl by zapojit lidi do obřadu.

Je to, jako když se učíme: potřebujeme zapojit co nejvíce smyslů: slyšet, vidět, číst, psát… Můžeme začít tím, že spolu připravíme pár vět, nebo i delší proslov. Můžeme zavzpomínat i potichu - tak, že napíšeme miminku vzkazy. Protože vždy je něco, co jsme nemohli, nestihli, nedokázali miminku říci… Vzkazy pak můžeme spálit, nikdo je neuvidí. Nebo můžeme vzkazy napsat na balonky či lampiony a vypustit je do vzduchu. Někdo tomu říká “nebeská pošta”. Nebo můžeme vzkazy psát na lodičky a ty potom pouštět po proudu řeky… Můžeme vzkazy popsat dřevěnou urnu, nebo rakev. Můžeme si společně zazpívat. Nebo zasadit strom. Pokud miminko ještě nemá jméno, můžeme mu ho společně dát, "pokřtít jej".

Může vytvořit památku na miminko.

Můžeme zasadit strom: jde o živou vzpomínku, navíc udržitelnou. Strom sledujeme, jak roste, mění se nám před očima, můžeme se ho dotýkat, má vlastní vůni, musíme o něj trochu pečovat… A jak se s ním postupně sžíváme, postupně se smiřujeme i se ztrátou. Můžeme vyrobit pítko nebo krmítko pro ptáky. To lze zakomponovat do maličké památeční zahrádky, kterou spolu založíme, což stmelí všechny zúčastněné. Můžeme vyrobit speciální šperk s popelem miminka, nebo památeční sklo, které k nám do Čech, sklářské velmoci, určitě patří.

Během rozloučení může znít hudba.

Hudba má velkou sílu. Dává nám možnost emoce vyvolat, umocnit, utlumit, připomenout… a to nejen individuálně, ale i společně. Často nám písnička připomene jen záblesk, závan vzpomínky… Živá hudba je vždy lepší, ale reprodukovaná zase jednodušší na zařízení.

Pohřeb miminka může být i barevný.

Na obřadu se většinou smutní a brečí, ale pohřeb vašeho miminka nemusí být ponurý. Může být dětský, tedy… barevný.
Má nám pomoci i vrátit se do života, a tam barvy patří. Na začátku obřadu se snažíme, aby se všichni soustředili, pak aby se postupně nořili do společného smutku, a pak i do svého osobního. Ale postupně, ke konci, jsme rádi, když se podaří vidět přes slzy i úsměv.

Uložíme vzpomínky na miminko, abychom se k nim mohli vracet.

Všechny vzpomínky, ústřižky, fotky, drobnosti ukládáme. Například do krabičky. Můžeme využít memoryboxy, které dobrovolníci z organizace Dítě v srdci vyrábějí a distribuují do vybraných nemocnic. Nebo vám vyrobíme vaši vlastní dřevěnou truhličku vzpomínek. Ke krabičce se budete moct často vracet - na Vánoce, na Dušičky, na všechna výročí… a kdykoliv, kdy vám bude smutno.

Kdy udělat pohřeb

Podle našeho názoru nikam nespěchejte. Vyčkejte, až budete připraveni se rozloučit.
My doporučujeme nejdříve se rozloučit soukromě, v nejužším kruhu, s tělem miminka, a až později, až vydechnete, zorganizovat větší rozloučení, buď s popelem miminka, nebo jej uložit do hrobu.
Dá vám to také možnost přizpůsobit termín třeba těm blízkým, kteří by hned nemohli. Umíme ale vyslechnout jakékoliv přání, poradit, co s ním, a vymyslet, jak jej zrealizovat. Perinatální ztráta je zkušenost, která se ničemu nepodobá a nedá se nastudovat. Stejně jako způsob, kterým ji daní rodiče prožívají.

Praktické věci, o kterých se moc nemluví, ale lidi se na ně často ptají

Smím pohřbít plod po potratu? Smím pohřbít mrtvě narozené dítě?
Ano, smíte pohřbít mimimko po potratu i po porodu a počítá s tím i zákon. Je ale důležité, abyste co nejdříve, maximálně do 96 hodin, dala nemocnici vědět, že budete dítě pohřbívat. Pokud to nestihnete, bude dítě zpopelněno a uloženo do společného hrobu (stejně jako u dospělých, kde se nenajde žádný pozůstalý). Pokud ale budete chtít dostat jeho popel, bude to velmi komplikované, možná nemožné.
Na co mám nárok: Rozhodnutí o těle miminka
Ať už vaše miminko zemřelo před porodem, během něj, nebo kdykoliv po narození, můžete ho nechat pohřbít. Na sjednání pohřbu máte ale jen 4 dny, přesněji 96 hodin, od oznámení úmrtí. Když si během této doby pohřeb nedomluvíte, tělo miminka bude zpopelněno a uloženo do společného hrobu. Zpětné získání popela je obtížné a často nemožné.
Dejte prosím pozor na to, že zákon o pohřebnictví bohužel nebere v potaz to, že miminko může zemřít ještě před porodem v děloze maminky. Zmiňovaných 96 hodin běží od okamžiku sdělení úmrtí miminka jednomu z rodičů. Jenže do porodu může být ještě daleko, maminka také může být v ten okamžik pod narkózou, tatínek rozrušený. A kontaktování pohřební služby je to poslední, co by rodiče před nebo během porodu jejich mrtvého miminka asi zajímalo. Pokud patříte k rodině nebo k přátelům rodičů, nabídněte jim pomoc se sjednáním pohřbu, dost možná ji ocení. 
Na co mám nárok: Sjednání pohřbu
Ať už se rozhodnete pro kremaci těla miminka, nebo jeho uložení do hrobu, je nutné, abyste kontaktovali během 96 hodin od úmrtí pohřební službu. My radíme nechodit do té první, na kterou narazíte, ale prostudovat si recenze služeb, které zvažujete. Promyslete si, zda chcete dát přednost kremaci nebo uložení tělíčka do hrobu. Jako rodiče se můžete ještě před kontaktováním pohřební služby pobavit i o tom, jak by měl vypadat obřad pro vaše miminko. Vybrat si můžete jak v Čechách tradiční obřad v krematoriu nebo kostele, tak i alternativnější způsob obřadu v přírodě nebo na jakémkoliv místě, které máte rádi. 

Pak si klidně pár pohřebních služeb obvolejte a zjistěte si, zda mají s pohřbíváním miminek zkušenost. Dejte na svou intuici a na to, jak se k vám zaměstnanci pohřební služby chovají. Naslouchají vašim přáním? Snaží se vám vyjít vstříc? Nemanipulují vás do ničeho? Jsou empatičtí? Pokud máte jakékoliv pochyby a nic jste ještě nepodepsali, můžete samozřejmě z dosavadní domluvy couvnout a obrátit se na takovou pohřební službu, se kterou budete spokojeni. 

Na co mám nárok: Pohřebné
Stát vám na pohřeb vašemu miminku přispěje 5000 Kč. Dostanete jej i po zajištění pohřbu miminka po potratu nebo umělém přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů. Požádat si o něj můžete na Úřadu práce ČR, který nebude nijak zkoumat váš příjem, ani vaše případné dluhy. Pokud děláte pohřeb s námi, Pohřebními průvodci, žádáme o pohřebné za vás (pokud to tak budete chtít).
Na co mám nárok: Rodný a úmrtní list
Po potratu nebo umělém přerušení těhotenství rodný ani úmrtní list pro miminko nedostanete. V případě mrtvě rozeného děťátka bude vypsán jen rodný list, do poznámky můžete nechat zanést informaci, že se jedná o dítě mrtvě rozené. Oba dokumenty se jménem vašeho miminka obdržíte, pokud zemřelo krátce po porodu. Vydává je matrika v obci, v níž se miminko narodilo, a na zpracování má lhůtu 30 dnů.
Pokud se na vyřizování těchto věcí na matrice necítíte, můžete požádat o pomoc někoho z rodiny nebo kamarádů. Matrika od vás možná má k dispozici veškeré podklady už z porodnice, a tak vám může zaslat rodný list také poštou. Protože z vlastní zkušenosti víme, že ne všechny úřednice na matrikách jednají empaticky, je možné se domluvit i s námi, Pohřebními průvodci, a my tyto náležitosti můžeme zařídit za vás. 
Nárok na mateřskou dovolenou a peněžitou pomoc v mateřství
Po potratu ani umělém přerušení těhotenství není možné žádat o mateřskou dovolenou ani peněžitou pomoc v mateřství. Maminky mrtvě rozených miminek a miminek zemřelých krátce po porodu mohou nastoupit na 14-týdenní mateřskou dovolenou a čerpat peněžitou pomoc v mateřství. Vaši konkrétní situaci doporučujeme konzultovat s Českou správou sociálního zabezpečení i s vaším zaměstnavatelem. 
Nárok na Otcovskou dovolenou
Po potratu nebo uměle přerušeném těhotenství nevzniká tatínkovi dítěte nárok na otcovskou dovolenou. O 14 dní otcovské mohou žádat otcové mrtvě narozených miminek nebo miminek zemřelých do šesti týdnů od porodu. Více informací a podmínek naleznete u Správy sociálního zabezpečení. 
Nárok na Ošetřovné
Po porodu mrtvě rozeného miminka nebo po úmrtí miminka krátce po porodu může tatínek nebo další člen domácnosti zůstat doma a až 9 dní ošetřovat maminku nebo další děti do věku 10 let. O nároku na ošetřovné rozhoduje gynekolog nebo jiný ošetřující lékař. 
Rodičovský příspěvek
Po potratu, umělém přerušení těhotenství ani po úmrtí miminka nemají rodiče nárok na rodičovský příspěvek a rodičovskou dovolenou. Pokud miminko zemřelo později po porodu a maminka neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, může pobírat rodičovský příspěvek za dobu, kdy děťátko žilo. Pokud potřebujete více informací, obraťte se přímo na Úřad práce ČR, určitě vám poradí.
Rodičovský příspěvek
Po potratu, umělém přerušení těhotenství ani po úmrtí miminka nemají rodiče nárok na rodičovský příspěvek a rodičovskou dovolenou. Pokud miminko zemřelo později po porodu a maminka neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, může pobírat rodičovský příspěvek za dobu, kdy děťátko žilo. Pokud potřebujete více informací, obraťte se přímo na Úřad práce ČR, určitě vám poradí.
Pracovní neschopnost
Jestliže se jako maminka necítíte ať už fyzicky nebo psychicky dostatečně dobře na to, abyste se mohla vrátit do práce, konzultujte se svým praktickým lékařem, gynekologem nebo i psychiatrem možnost zůstat doma na pracovní neschopnosti.
A pokud jste tady nenalezli odpověď na vaši otázku, můžete se podívat také na web www.perinatalniztrata.cz, kde jsou všechny situace popsány detailněji. Také nám můžete rovnou napsat nebo zavolat a my vám rádi pomůžeme.
Příliš málo popela z miminka
Ano, pokud máte popela po kremaci miminka jen malinko, je to správně. Dnešní pece jsou nastaveny na teplotu kolem 1000° C a z miminka skutečně zbydou jen 2-3 polévkové lžíce popela. Dnes to v ČR jinak nejde, všechna krematoria fungují podobně. Řešením by byla malá elektrická pec určená výhradně pro miminka, která by tak vysokých teplot nedosahovala - pracujeme na tom, ale ještě to potrvá.
Nechci popel z cizí kremace
Po kremaci miminka zbývá velmi málo popela, a tak obsluha pece v krematoriu často v dobré snaze “dodat popel” vyškrábe ten, který zbyl po jiných… Proto nám některé maminky říkají, že popel byl těžší, než samotné miminko.
Pokud organizujeme pohřeb my, umíme komunikovat s krematoriem a domluvit se s nimi, aby se to nedělo, abyste dostali opravdu jen popel vašeho miminka.
Příroda je velmi rychlá
Miminka mají kůži velmi jemnou. Rozkládá se rychleji, než u dospělých. Maminku a často ani tatínka to neodradí, protože své dítě prostě bezmezně milují, ale ostatní to může zaskočit. Proto doporučujeme rozloučit se s tělem miminka osobně co nejdříve a pohřební obřad už pak dělat jen s popelem z kremace.
Pozor na pitvu miminka
Miminka většinou směrují na pitvu. Pitvu sice můžete odmítnout, ale lékaři vás o ní budou přesvědčovat a je to tak možná správně - pokud pitva nebude, možná se nikdy nedovíte příčiny zdravotních komplikací. Jejich znalost může být cenná při případném budoucím těhotenství.

Lékaři občas udělají takový typ pitvy, po kterém je už rozloučení s tělem miminka vlastně nemožné. Proto, pokud víme, že se budete chtít ještě loučit s tělem miminka, okamžitě obvoláváme lékaře na patologii, aby provedli anatomickou pitvu a v žádném případě ne bioptickou. Anatomické pitvy se nebojte: miminko bude vypadat stejně jako před ní...

Jak se liší mrtvě narozené dítě a plod po potratu?
Podle zákona o zdravotních službách o potrat jde v případě, pokud miminko „neprojevuje ani jednu ze známek života a současně jeho porodní hmotnost je nižší než 500 g, a pokud ji nelze zjistit, jestliže je těhotenství kratší než 22 týdnů.“. Ve všech ostatních případech jde o mrtvě narozené dítě. Oba však můžete, smíte a máte právo pohřbít.
Miminko je první mrtvý, kterého uvidím
Na našich obřadech běžně potkáváme třicetileté lidi, kteří ještě na žádném pohřbu nikdy nebyli. Natož aby viděli zesnulého. Možná proto půjde o první zkušenost pro vás.
Pokud můžeme radit, nebojte se na miminko podívat, pohladit jej... Smrt dodá tělu zvláštní, až posvátný klid. Víme, že rodiče, kteří se s tělíčkem miminka nerozloučili, často volají do pohřební služby měsíce, ale i roky po smrti miminka, a shání alespoň fotku. Na druhou stranu nechceme nikoho trápit a traumatizovat, a tak doporučujeme pohřeb pro širší okruh pozůstalých provést až později.
Cítím, že to, co se chystá, není dobře, ale nedokážu nic namítat, cítím se paralyzovaná.
Tak zkuste zavolat nebo napsat nám a my zkusíme alespoň něco vyřídit za vás…
Mohu mrtvě narozené dítě pokřtít? Když dítě nepokřtím, tak nepřijde do nebe?
V Čechách bylo zvykem křtít děti ihned po narození, po co nejmenším náznaku života, někdy dokonce i předstíraném – aby dítě přišlo do nebe, ale také, aby porodní bába nebyla nařčena ze špatného vedení porodu.
Dnes se rodiče v touze dítě pokřtít odvolávají na tzv. křest touhy. Tento způsob křtu je však u mrtvě narozených dětí přinejmenším diskutabilní, ale spíše nemožný.
Mrtvě narozené dítě přijde do nebe i bez křtu.
Tomáš Akvinský definoval koncept limba: místa pro duše lidí, kteří nespáchali žádné osobní hříchy, ale nebyl z nich křtem sňat prvotní hřích. Typicky dočasný stav duší dobrých lidí, kteří zemřeli před vzkříšením Ježíše Krista. A stejně tak děti, které zemřely před tím, než mohly být pokřtěny, byly podle tohoto konceptu posílány do druhého limba, tzv. „limbus infantium“ nebo „limbus puerorum“. Teologové však o tom dlouhodobě mluvili jako o diskriminaci, a tak v roce 1984 kardinál Josef Ratzinger (pozdější papež Benedikt XVI.) vyjádřil hypotézu, že limbus nikdy nebyl částí katolické teologické doktríny a v roce 2007 Vatikán limbus vlastně zrušil. Limbus také nikdy nebyl dogmatem. Ti, kteří zemřeli nepokřtěni v raném dětství, tedy automaticky přijdou do nebe.

Pohřební služba s kremací

14.500 Kč

Naše služba zahrnuje vše od úvodní pomoci, přes komunikaci se všemi zúčastněnými, převozy, rakev, kremaci, až po vyřízení administrativy a vyřízení pohřebního 5.000 Kč od státu. Skutečná cena je tedy jen 9.500 Kč, protože 5.000 Kč zaplatí stát.

Pohřební služba s uložením do hrobu

16.500 Kč
Naše služba zahrnuje vše kromě služeb kameníka: od úvodní pomoci, přes komunikaci se všemi zúčastněnými, převozy, obřadní rakev, až po vyřízení administrativy a vyřízení pohřebního 5.000 Kč od státu. Skutečná cena je tedy jen 11.500 Kč, protože 5.000 Kč zaplatí stát.

Obřad rozloučení

Individuální cena
Obřady jsou velmi individuální: umíme citlivě připravit malý obřad za 3.000 Kč i velké obřady za desítky tisíc. Průměrná cena se pohybuje kolem 10.000 Kč.

A co dál?

Truchlení a žal přichází ve vlnách a vy na ně rozhodně nemusíte být sami. Nebojte se říci si o pomoc.

Psychoterapeutickou podporu vám možná nabídne zdravotnické zařízení, ve kterém probíhal porod. Nebojte se zeptat přímo tam.

Rádi vám poradí na lince krizové intervence Perinatálního hospice Dítě v srdci, volat můžete každý den od 8 do 16 hodin na číslo 731 031 064. Další informace naleznete na www.ditevsrdci.cz.

Praktické informace naleznete na webu www.prazdnakolebka.cz. V rámci jejich projektu Nejste sami můžete požádat o propojení s laickým poradcem, rodičem, který má vlastní zkušenost s úmrtím miminka.

Poradenství a provázení pro pozůstalé poskytuje také organizace Cesta domů, můžete se telefonicky nebo emailem objednat do jejich poradny. Více informací naleznete na www.cestadomu.cz.

Zde jsou odkazy na organizace a skupiny, které pomohli našim klientům. Někdy jde o profesionální neziskovky, někdy o laickou pomoc. Ani za jednoho z nich nemůžeme ručit, ale máme na ně dobré reference.

Kde najdu další pomoc?

S kým se u nás potkáte?

Foto pohřební průvodkyně Zuzka 
Zuzka

Zuzka vyrostla v Hradci Králové, bydlí v Praze ve Vysočanech a je zakládajícím členem Pohřebních průvodců. Vystudovala Indologii. O víkendech se, kromě pohřbů, věnuje roleplay hrám na hradech a zámcích, ale i ve starých továrnách. Zuzka přichází do kontaktu s truchlením a se smrtí i mimo Pohřební průvodce – pracuje v Cestě domů: neziskovce, která v Čechách prošlapala cestu v péči o umírající i o pozůstalé.

Foto pohřební průvodkyně Bára
Bára

Bára pochází z Prahy, studovala krajinářství na Fakultě životního prostředí ČZU a k Pohřebním průvodcům se přidala v roce 2021. Pracuje jako markeťačka a copywriterka na volné noze. Ve volném čase tráví čas v přírodě nebo cestuje po Evropě se svými dvěma pejsky v obytné dodávce jménem Sušenka. Mezi její zájmy patří také gastronomie spolu s ekologickým a etickým životním stylem.

Foto Pohřební průvodce Oleg
Oleg

Oleg se narodil v Košicích česko-nemeckým rodičům, studoval v Brně a téměř dvacet let už žije v Praze. Je zakladatelem Pohřebních průvodců. Občanským povoláním dělá transformační projekty ve firmách, které procházejí velkými změnami - pracoval například v Alze nebo v PPF. Ve volném čase se věnuje svým dvěma dětem, manželce, turistice, běhání a hudbě.

Foto pohřební průvodkyně Alenka 
Alenka

Alenka pochází z Jablonecka a v Praze žije pět let. Pomoc ostatním ji provází už od školních let: studovala hotelový management a potom personalistiku. Když právě nepomáhá s pohřby, pracuje ve velké agentuře jako office manager. V Pohřebních průvodcích dělá vše, od řečí až po obřady, - stejně jako všichni: ale její speciální doménou je tvorba parte na míru pozůstalým.

Foto pohřební průvodkyně Nella
EVA V.

Eva pochází z Prahy, je hrdou Žižkovandou. V rámci svého studia, které nyní zdárně dokončuje se věnuje Arts managementu, tedy řízení v kultuře. Jak ve škole, tak v práci ráda uplatňuje svoje nadšení pro organizovanost - tabulky a kreativitu - smysl dělat věci jinak. Již v útlém věku se potýkala s vážnou nemocí své sestry, kterou nadevše miluje, její smrt byla podle lékařské diagnózy velmi blízko. Sestra se z nemoci dostala a je silnější než kdy dříve. Eva od té doby ví, jak je život vzácný.

Pohřební průvodce - Hanka
Hanka
Hanina pochází z Brna a kvůli vysoké škole se přestěhovala do Prahy. Studuje podnikovou ekonomiku a módní návrhářství.

V práci u Pohřebních průvodců hledá harmonický dialog mezi životem a smrtí. Miluje přírodu.

Ve volném čase kreslí, maluje, šije, dělá šperky, navrhuje oblečení, píše básně...

Foto pohřební průvodkyně Eva
EVA K.

Eva pochází z Ostravy, kde strávila velkou část svého života. Po vysoké se vydala objevovat krásy světa, a protože miluje přírodu, nejvíce jí učaroval Nový Zéland. Po návratu se věnovala organizaci svateb. Nyní žije v Brně, na plný úvazek organizuje eventy a věnuje se marketingu. Ráda cvičí a ve volném čase ji můžete potkat na horách. Eva je naší hlavní spojkou v Brně.

Foto Pohřební průvodce Adriana
Adriana

Adriana pochází z Pošumaví, kam se po téměř dvaceti letech života v Praze opět navrátila. Vystudovala antropologii a nepřestává ji fascinovat šíře možných způsobů života na této planetě. Za svůj druhý domov považuje jihovýchodní Asii, blízký vztah má také k Madagaskaru. V Čechách působí v neziskovém sektoru a v současnosti tráví většinu volného času s rodinou.
K Pohřebním průvodcům ji přivedla nespokojenost se službami klasických pohřebních služeb po smrti jejího miminka a touha podílet se na změnách v tomto odvětví.

Vyplňte formulář, zavolejte nebo napište. Ozveme se ještě dnes.

Ozvěte se. Pomůžeme vám.

CRM form will load here


Vyplňte formulář, napište nebo zavolejte. Ozveme se ještě dnes.

Jsme držiteli státní profesní kvalifikace Poradce pro pozůstalé (69-020-M), Sjednavatel pohřbení (69-021-M) a dalších českých i jiných kvalifikací a certifikátů.

Jsme aktivními členy Asociace poradců pro pozůstalé.

Napsali o nás