Rozlučme se s našimi mrtvými s minimálním dopadem na životní prostředí. S minimem emisí a ideálně bez odpadu.

Ekologický pohřeb

Náš slib

  1. Snížíme zátěž pro přírodu.
  2. Na obřadu nevznikne téměř žádný odpad.
  3. Nepoužijeme žádné látky, které škodí životnímu prostředí.
  4. Nástroje a pomůcky využijeme opakovaně.
  5. Žádné plastové obaly na obřadu.
  6. Materiál nakoupíme dle možností bezobalově.
  7. Využijeme jen odpovědné dodavatele.
  8. Využijeme repasované technologie.
  9. Žádné balzamování chemickými látkami.
  10. Díky tomu všemu snížíme emise uhlíku.

Něco ze zásad udržitelnosti používáme na každém našem pohřbu: například minimální odpad, žádná chemie, historický mobiliář, parte nebo ekologičtější doprava.

Některé zásady ale aplikujeme jen na speciální vyžádání - sem patří především ekologická rakev, nebo pohřeb bez rakve.

Ekologický pohřeb téměř bez odpadu.
Ekologický pohřeb - Papírová rakev

Ekologická Rakev

Použijeme rakev z lehce rozložitelných materiálů, vyrobenou blízko, z lokálních surovin, bez jedovatých chemikálií. Může to být zcela tradiční zdobená rakev. Může jít o rakev z jednoduchého opracovaného dřeva bez agresivní povrchové úpravy.

Pokud chceme vzdušnější rakev, můžeme použít proutěnou, bambusovou nebo papírovou rakev. Pozor ale na proutěné rakve: loupané proutí z Číny nemá nic společného s ekologií, a proutí ze střední Evropy je docela drahé. Raději zkusme bambus, papír, nebo jiné materiály. Velkou výhodou papírové rakve je, že na ni můžeme pohodlně napsat vzkazy zesnulému: vše, co jsme nestihli, nemohli, nebo nechtěli říci… je to roztomilá, a přitom velmi fingující forma rozloučení nejen pro děti.

Ekologická urna

Použijeme urnu vyrobenou z udržitelných materiálů. Pokud ji budeme ukládat do země, vybereme nějakou z materiálů, které se rozloží.

Dnes se na “zelených pohřbech” stejně využívá plastová “normovaná, státní” urna, ze které se jen přesype popel do “zelené” urny. My se pokusíme plastovou urnu vůbec nepoužít.

Ekologický pohřeb - Rozložitelná urna
Přírodní pohřeb - přírodní materiály na zesnulého

Oblečení na kremaci

Doporučujeme volit oblečení, které při spalování neprodukuje škodlivé zplodiny, především se vyhnout chemickým látkám nebo plastům. Například rubáš z přírodních látek je vhodný, důstojný a vkusný.

Co s botami? Doporučujeme je vynechat (guma produkuje množství jedovatých látek). Na druhou stranu, pokud je to pro vás nebo pro pozůstalého důležité z pohledu piety, boty nasadíme - je to ta nejmenší ekologická škoda, kterou můžeme udělat.

Kremace

Kremace je nejoblíbenějším, ale energeticky nejnáročnějším způsobem pohřbu. Uhlíková stopa je přibližně stejná, jako cesta plně naloženým autem z Prahy do Chorvatska a zpět. Ještě ke všemu kremtoria v Čechách pracují výhradně na plyn - a v dnešní situaci neumíme ovlivnit, odkud plyn pochází. 

Krematorium Brno
Pohřeb bez rakve

Pohřeb bez rakve

Víme, že mnozí toužíte být pohřbeni bez rakve. Rakev pro vás symbolizuje tíhu a vězení. Tak trochu schovává smrt před pozůstalými. Rakev také prodlužuje dobu rozkladu těla a tam, kde je vysoká spodní voda, uzavírá tělo do hermeticky uzavřené nádoby. A co navíc, výroba rakve je ekologicky velmi náročná.

Věřte - pohřeb bez rakve není problémem morálním, právním ani náboženským. Máme řešení, které je plně v souladu s českými zákony. Tělo zavineme do pohřebního šátku z přírodních materiálů. Namísto hrobu vykopeme mělkou podzemní dřevěnou hrobku, vyztužíme ji prkny a uzavřeme pevnou deskou z tvrdých dřev, která bude pochozí. Hrobku pak můžeme zakrýt zeminou s trávou, záhonem či břečťanem. Tělo stále bude v dřevěném obalu: ale bude v mnohem větším, vzdušnějším prostoru, než v rakvi. Pokud chtějí, přípravy těla a i hrobky se mohou zúčastnit pozůstalí - pomůže jim to rozloučit se.

Uložení ostatků

Popel po kremaci: nejčistějším způsobem je rozptyl popela nebo vsyp popela. Popel můžeme vsypat například ke stromu a rozptýlit například do vody.
Pokud chceme urnu uložit vcelku, můžeme ji také uložit ke stromu, nebo i na hřbitov do stávající hrobky či kolumbária. Dlouhodobě a rádi spolupracujeme s Lesem vzpomínek, popel ale můžeme vsypat také ke stromu, který například společně zasadíme na zahradě - a bude z toho obřad, který všem pomůže, a ještě spojí pozůstalé. 

Popel zesnulého můžeme vsypat ke stromu.
Oblečení do rakve - rozložitelné materiály

Oblečení v rakvi

Doporučujeme použít rubáš z lehce rozložitelných materiálů. Nedoporučujeme používat oblečení s příměsí chemických látek a plasty (například boty s gumovou podrážkou). Je ovšem důležité zachovávat důstojnost a přání zesnulého - to má prioritu i podle zákona, tzv. nového občanského zákoníku (89/2012 Sb.).

Květiny na pohřbu

Řezané květiny na pohřbu jsou krásné a povznášející, ale jejich historie je často plná ničení přírody a popírání všech principů udržitelnosti.
Nejčistším řešením je tedy použít papírové květiny. Můžeme je vytvořit my a použít opakovaně, nebo je můžete vytvořit vy sami. Tvorba papírových květin je sama o sobě soukromým obřadem, který může být předehrou k tomu veřejnému - a je také skvělým způsobem, jak přirozeně zapojit do obřadu děti. Papírové květiny za vás klidně ale poskládáme my.
Dalším vhodným řešením je použít květiny, které pěstujeme v květináčích.
Pokud použijeme živé květiny, máme dodavatele, kteří složí kytice pouze z toho, co právě kvete v okolí a na jejich záhonech.
Květiny po obřadu nikdy nevyhazujeme. Pozůstalí si je mohou odnést domů (není na tom nic divného) nebo ozdobit hrob. Pokud je nechtějí, máme domluvené kostely, které květiny rády využijí jako výzdobu (kromě postní doby, kdy se kostely nezdobí). Pokud se náš obřad odehrává v kostele či kapli, často květiny využijí přímo tam. Případně můžeme květiny umístit na hřbitov - na většině hřbitovů je společný hrob, nebo velký kříž… Poslední možností je ozdobit pomníky padlým, které se nachází téměř v každé obci.

Popel zesnulého můžeme vsypat ke stromu.
Oblečení do rakve - rozložitelné materiály

Doprava

Použijeme výhradně auta splňující německou zelenou emisní plaketu: https://www.ekologickaznamka.cz/ekologicka-znamka-nemecko/
Nepoužijeme žádná dieselová auta (na nákup elektromobilů zatím nemáme, naše firma je malá).
Na dopravu po městě, pokud nic nevezeme, běžně používáme hromadnou dopravu a kola. Na dopravu mimo města, pokud to jde, používáme vlaky (ale přiznáváme, že ne tak často, jak bychom chtěli: většinou na obřad vezeme různé větší věci, takže auto prostě použít musíme). 

Obřadní předměty a mobiliář

Používáme většinou historické obřadní předměty, které byly vyrobeny ručně před 50-150 lety. Například bronzové svícny, bronzové obaly na urny, obřadní nádoby a lopatky.

Používáme výrobky z přírodních materiálů. Dřevěné židle, kovové stolky, dřevěné nádoby. Snažíme se nepoužívat vůbec žádné plasty. 

Popel zesnulého můžeme vsypat ke stromu.
Catering na pohřbu - buchty od babičky

Občerstvení na obřadu

Občerstvení vymyslíme tak, aby se z něj využilo vše. Pokud budeme využívat profesionální catering, umíme sehnat i takový, který má vlastní skleník i kompost, a který dodržuje základní zásady slušnosti.
O kalímcích jste nám říkali, že i ty papírové s certifikátem jsou často potažené plastem, a tak jsme úplně je úplně přestali používat a používáme výhradně opakovatelně využitelné skleničky a talíře.
Část cateringu mohou pozůstalí připravit sami - co třeba napéct buchty, které nám zesnulá babička pekla celý život?

Úklid po obřadu

Na úklid místa obřadu nevyužíváme vůbec žádné chemické látky (typicky po sobě uklízíme louku, vilu nebo kostel, takže to ani není potřeba). 

Na očistu obřadních předmětů také nepoužíváme žádnou chemii, teplá voda a utěrka z mikrovnákna jsou vlastně i nejšetrnější. Jedinou výjimkou je desinfekce.

Úklid na ekologickém pohřbu.
Ekologické parte od pohřebních průvodců

Parte

Máme vlastní šablony smutečních oznámení, které jsou přizpůsobené na rozesílání elektronicky a přes sociální sítě - prostě na menších rozměrech než A4.

Nejde jen o formát, ale i o zvolené písmo, jeho velikost, řádkování, okraje, druhy ornamentů - to vše ovlivňuje celkovou čitelnost a dojem. A umíme je samozřejmě vytisknout na 100% recyklovaný papír.

Šťastní lidé

Snažíme se, aby lidé, kteří s námi pracují, byli šťastní. Dostanou slušnou mzdu a nikoho nenutíme k práci proti jeho přesvědčení.
Dodržujeme Evropskou sociální chartu a Evropskou chartu diverzity.

Pohřební průvodci - šťastní lidé

S kým se u nás potkáte?

Foto pohřební průvodkyně Zuzka 
Zuzka

Zuzka vyrostla v Hradci Králové, bydlí v Praze ve Vysočanech a je zakládajícím členem Pohřebních průvodců. Vystudovala Indologii. O víkendech se, kromě pohřbů, věnuje roleplay hrám na hradech a zámcích, ale i ve starých továrnách. Zuzka přichází do kontaktu s truchlením a se smrtí i mimo Pohřební průvodce – pracuje v Cestě domů: neziskovce, která v Čechách prošlapala cestu v péči o umírající i o pozůstalé.

Foto pohřební průvodkyně Bára
Bára

Bára pochází z Prahy, studovala krajinářství na Fakultě životního prostředí ČZU a k Pohřebním průvodcům se přidala v roce 2021. Pracuje jako markeťačka a copywriterka na volné noze. Ve volném čase tráví čas v přírodě nebo cestuje po Evropě se svými dvěma pejsky v obytné dodávce jménem Sušenka. Mezi její zájmy patří také gastronomie spolu s ekologickým a etickým životním stylem.

Foto Pohřební průvodce Oleg
Oleg

Oleg se narodil v Košicích česko-nemeckým rodičům, studoval v Brně a téměř dvacet let už žije v Praze. Je zakladatelem Pohřebních průvodců. Občanským povoláním dělá transformační projekty ve firmách, které procházejí velkými změnami - pracoval například v Alze nebo v PPF. Ve volném čase se věnuje svým dvěma dětem, manželce, turistice, běhání a hudbě.

Foto pohřební průvodkyně Alenka 
Alenka

Alenka pochází z Jablonecka a v Praze žije pět let. Pomoc ostatním ji provází už od školních let: studovala hotelový management a potom personalistiku. Když právě nepomáhá s pohřby, pracuje ve velké agentuře jako office manager. V Pohřebních průvodcích dělá vše, od řečí až po obřady, - stejně jako všichni: ale její speciální doménou je tvorba parte na míru pozůstalým.

Foto pohřební průvodkyně Nella
EVA V.

Eva pochází z Prahy, je hrdou Žižkovandou. V rámci svého studia, které nyní zdárně dokončuje se věnuje Arts managementu, tedy řízení v kultuře. Jak ve škole, tak v práci ráda uplatňuje svoje nadšení pro organizovanost - tabulky a kreativitu - smysl dělat věci jinak. Již v útlém věku se potýkala s vážnou nemocí své sestry, kterou nadevše miluje, její smrt byla podle lékařské diagnózy velmi blízko. Sestra se z nemoci dostala a je silnější než kdy dříve. Eva od té doby ví, jak je život vzácný.

Pohřební průvodce - Hanka
Hanka
Hanina pochází z Brna a kvůli vysoké škole se přestěhovala do Prahy. Studuje podnikovou ekonomiku a módní návrhářství.

V práci u Pohřebních průvodců hledá harmonický dialog mezi životem a smrtí. Miluje přírodu.

Ve volném čase kreslí, maluje, šije, dělá šperky, navrhuje oblečení, píše básně...

Foto pohřební průvodkyně Eva
EVA K.

Eva pochází z Ostravy, kde strávila velkou část svého života. Po vysoké se vydala objevovat krásy světa, a protože miluje přírodu, nejvíce jí učaroval Nový Zéland. Po návratu se věnovala organizaci svateb. Nyní žije v Brně, na plný úvazek organizuje eventy a věnuje se marketingu. Ráda cvičí a ve volném čase ji můžete potkat na horách. Eva je naší hlavní spojkou v Brně.

Foto Pohřební průvodce Adriana
Adriana

Adriana pochází z Pošumaví, kam se po téměř dvaceti letech života v Praze opět navrátila. Vystudovala antropologii a nepřestává ji fascinovat šíře možných způsobů života na této planetě. Za svůj druhý domov považuje jihovýchodní Asii, blízký vztah má také k Madagaskaru. V Čechách působí v neziskovém sektoru a v současnosti tráví většinu volného času s rodinou.
K Pohřebním průvodcům ji přivedla nespokojenost se službami klasických pohřebních služeb po smrti jejího miminka a touha podílet se na změnách v tomto odvětví.

Vyplňte formulář, zavolejte nebo napište. Ozveme se ještě dnes.

Ozvěte se. Pomůžeme vám.

CRM form will load here


Vyplňte formulář, napište nebo zavolejte. Ozveme se ještě dnes.

Jsme držiteli státní profesní kvalifikace Poradce pro pozůstalé (69-020-M), Sjednavatel pohřbení (69-021-M), Pracovník pro úpravu a přepravu lidských pozůstatků (kód: 69-012-H)  a dalších českých i jiných kvalifikací a certifikátů. Jsme aktivními členy Asociace poradců pro pozůstalé.

Napsali o nás