Rozlučme se s našimi mrtvými s minimálním dopadem na životní prostředí. Šetrně, udržitelně, s minimem emisí a ideálně bez odpadu. S ohledem na zdraví a důstojnost zaměstnanců.

Ekologický pohřeb

Náš slib

  • Snížíme zátěž pro přírodu.
  • Na obřadu nevznikne žádný odpad.
  • Nepoužijeme žádné látky, které škodí životnímu prostředí.
  • Nástroje a pomůcky využijeme opakovaně.
  • Žádné plastové obaly na obřadu.
  • Materiál nakoupíme dle možností bezobalově.
  • Využijeme jen odpovědné dodavatele.
  • Využijeme repasované technologie.
  • Žádné balzamování chemickými látkami.
Díky tomu všemu snížíme emise uhlíku.

RAKEV

Použijeme rakev z lehce rozložitelných materiálů, vyrobenou blízko, z lokálních surovin, bez jedovatých chemikálií. Může to být zcela tradiční zdobená rakev. Může jít o rakev z jednoduchého opracovaného dřeva bez agresivní povrchové úpravy. 

Pokud chceme vzdušnější rakev, můžeme použít proutěnou, bambusovou nebo papírovou rakev. Pozor ale na proutěné rakve: loupané proutí z Číny nemá nic společného s ekologií, a proutí ze střední Evropy je docela drahé. Raději zkusme bambus, papír, nebo jiné materiály. Velkou výhodou papírové rakve je, že na ni můžeme pohodlně napsat vzkazy zesnulému: vše, co jsme nestihli, nemohli, nebo nechtěli říci… je to roztomilá, a přitom velmi fingující forma rozloučení nejen pro děti.

Ekologický pohřeb - Papírová rakev
Ekologický pohřeb - Rozložitelná urna

Urna

Použijeme urnu vyrobenou z udržitelných materiálů. Pokud ji budeme ukládat do země, vybereme nějakou z materiálů, které se rozloží. 

Dnes se na “zelených pohřbech” stejně využívá plastová “normovaná, státní” urna, ze které se jen přesype popel do “zelené” urny. My se pokusíme plastovou urnu vůbec nepoužít.

OBLEČENÍ NA KREMACI

Doporučujeme volit oblečení, které při spalování neprodukuje škodlivé zplodiny, především se vyhnout chemickým látkám nebo plastům. Například rubáš z přírodních látek je vhodný, důstojný a vkusný. 

Co s botami? Doporučujeme je vynechat (guma produkuje množství jedovatých látek). Na druhou stranu, pokud je to pro vás nebo pro pozůstalého důležité z pohledu piety, boty nasadíme - je to ta nejmenší ekologická škoda, kterou můžeme udělat.

Přírodní pohřeb - přírodní materiály na zesnulého
Krematorium Brno

Kremace

Kremace je nejoblíbenějším, ale energeticky nejnáročnějším způsobem pohřbu. Uhlíková stopa je přibližně stejná, jako cesta plně naloženým autem z Prahy do Chorvatska a zpět. Ještě ke všemu kremtoria v Čechách pracují výhradně na plyn - a v dnešní situaci neumíme ovlivnit, odkud plyn pochází. 

Ke kremaci dle zákona musíte využít rakev, jejíž výroba, doprava, ale i spálení jsou ekologicky velmi náročné. Proto, pokud vám hodně záleží na snížení emisí, volte pohřeb do země. Tělo se rozloží přirozeně a velkou výhodou je, že nemusíte ani využít rakev - podívejte se níže na náš pohřeb bez rakve.

POHŘEB BEZ RAKVE

Víme, že mnozí toužíte být pohřbeni bez rakve. Rakev pro vás symbolizuje tíhu a vězení. Tak trochu schovává smrt před pozůstalými. Rakev také prodlužuje dobu rozkladu těla a tam, kde je vysoká spodní voda, uzavírá tělo do hermeticky uzavřené nádoby. A co navíc, výroba rakve je ekologicky velmi náročná. 

Věřte - pohřeb bez rakve není problémem morálním, právním ani náboženským. Máme řešení, které je plně v souladu s českými zákony. Tělo zavineme do pohřebního šátku z přírodních materiálů. Namísto hrobu vykopeme mělkou podzemní dřevěnou hrobku, vyztužíme ji prkny a uzavřeme pevnou deskou z tvrdých dřev, která bude pochozí. Hrobku pak můžeme zakrýt zeminou s trávou, záhonem či břečťanem. Tělo stále bude v dřevěném obalu: ale bude v mnohem větším, vzdušnějším prostoru, než v rakvi. Pokud chtějí, přípravy těla a i hrobky se mohou zúčastnit pozůstalí - pomůže jim to rozloučit se.

Pohřeb bez rakve
Popel zesnulého můžeme vsypat ke stromu.

ULOŽENÍ OSTATKŮ

Popel po kremaci: nejčistějším způsobem je rozptyl popela nebo vsyp popela. Popel můžeme vsypat například ke stromu a rozptýlit například do vody.
Pokud chceme urnu uložit vcelku, můžeme ji také uložit ke stromu, nebo i na hřbitov do stávající hrobky či kolumbária. Dlouhodobě a rádi spolupracujeme s Lesem vzpomínek, popel ale můžeme vsypat také ke stromu, který například společně zasadíme na zahradě - a bude z toho obřad, který všem pomůže, a ještě spojí pozůstalé. 

OBLEČENÍ V RAKVI

Doporučujeme použít rubáš z lehce rozložitelných materiálů. Nedoporučujeme používat oblečení s příměsí chemických látek a plasty (například boty s gumovou podrážkou). Je ovšem důležité zachovávat důstojnost a přání zesnulého - to má prioritu i podle zákona, tzv. nového občanského zákoníku (89/2012 Sb.).

Oblečení do rakve - rozložitelné materiály
Ekologický pohřeb - papírové květiny origami

Květiny

Řezané květiny na pohřbu jsou krásné a povznášející, ale jejich historie je často plná ničení přírody a popírání všech principů udržitelnosti.
Nejčistším řešením je tedy použít papírové květiny. Můžeme je vytvořit my a použít opakovaně, nebo je můžete vytvořit vy sami. Tvorba papírových květin je sama o sobě soukromým obřadem, který může být předehrou k tomu veřejnému - a je také skvělým způsobem, jak přirozeně zapojit do obřadu děti. Papírové květiny za vás klidně ale poskládáme my.
Dalším vhodným řešením je použít květiny, které pěstujeme v květináčích.
Pokud použijeme živé květiny, máme dodavatele, kteří složí kytice pouze z toho, co právě kvete v okolí a na jejich záhonech.
Květiny po obřadu nikdy nevyhazujeme. Pozůstalí si je mohou odnést domů (není na tom nic divného) nebo ozdobit hrob. Pokud je nechtějí, máme domluvené kostely, které květiny rády využijí jako výzdobu (kromě postní doby, kdy se kostely nezdobí). Pokud se náš obřad odehrává v kostele či kapli, často květiny využijí přímo tam. Případně můžeme květiny umístit na hrbitov - na většině hřbitovů je společný hrob, nebo velký kříž… Poslední možností je ozdobit pomníky padlým, které se nachází téměř v každé obci.

Dodávka Pohřební průvodci

Doprava

Použijeme výhradně auta splňující německou zelenou emisní plaketu: https://www.ekologickaznamka.cz/ekologicka-znamka-nemecko/
Nepoužijeme žádná dieselová auta (na nákup elektromobilů zatím nemáme, naše firma je malá).
Na dopravu po městě, pokud nic nevezeme, běžně používáme hromadnou dopravu a kola. Na dopravu mimo města, pokud to jde, používáme vlaky (ale přiznáváme, že ne tak často, jak bychom chtěli: většinou na obřad vezeme různé větší věci, takže auto prostě použít musíme). 

Obřadní předměty a mobiliář

Používáme většinou historické obřadní předměty, které byly vyrobeny ručně před 50-150 lety. Například bronzové svícny, bronzové obaly na urny, obřadní nádoby a lopatky.

Používáme výrobky z přírodních materiálů. Dřevěné židle, kovové stolky, dřevěné nádoby. Snažíme se nepoužívat vůbec žádné plasty. 

Materiál na obřad

Naše dřevěné tužky s lodičkou mnozí znáte, a víte, že je používáme opakovaně. 

Svíčky nerecyklujeme, i proto, že na obřadu často dohoří, ale na přírodním pohřbu použijeme svíčky z přírodních vosků, které neobsahují kyselinu stearovu (ta se nejlevněji získá z tuku zvířat). 

Naše vzkazy zesnulým napíšeme na recyklovaný papír (pokud jej poskládáme do lodiček, bude na vodě plavat stejně hezky jako ten běžný). Kelímky používáme výhradně papírové už i při běžných obřadech, zde se ale pokusíme použít skutečné nádobí, a použít jej opakovaně. Velkou část materiálu nakoupíme bezobalově, nebo ve velkých baleních, která znova využijeme.

Občerstvení na obřadu 

Občerstvení vymyslíme tak, aby se s něj využilo vše. Pokud budeme využívat profesionální catering, upřednostníme takový, který má vlastní skleník i kompost, a který dodržuje základní zásady slušnosti. 

Část cateringu mohou pozůstalí připravit sami - co třeba napéct buchty, které nám zesnulá babička pekla celý život?

Úklid po obřadu 

Na úklid místa obřadu nevyužíváme vůbec žádné chemické látky (typicky po sobě uklízíme louku, vilu nebo kostel, takže to ani není potřeba). Na očistu obřadních předmětů také nepoužíváme žádnou chemii, teplá voda a utěrka z mikrovnákna jsou vlastně i nejšetrnější. Jedinou výjimkou je desinfekce.

Parte

Máme vlastní šablony smutečních oznámení, které jsou přizpůsobené na rozesílání elektronicky a přes sociální sítě - prostě na menších rozměrech než A4. 

Nejde jen o formát, ale i o zvolené písmo, jeho velikost, řádkování, okraje, druhy ornamentů - to vše ovlivňuje celkovou čitelnost a dojem. A umíme je samozřejmě vytisknout na 100% recyklovaný papír.

Pohřební průvodci - šťastní lidé

Zaměstnanci a dodavatelé

Snažíme se, aby lidé, kteří s námi pracují, byli šťastní. Dostanou slušnou mzdu a nikoho nenutíme k práci proti jeho přesvědčení.
Dodržujeme Evropskou sociální chartu a Evropskou chartu diverzity.

Vyplňte formulář, zavolejte nebo napište. Ozveme se ještě dnes.

Ozvěte se. Pomůžeme vám.

CRM form will load here


Vyplňte formulář, napište nebo zavolejte. Ozveme se ještě dnes.

Jsme držiteli státní profesní kvalifikace Poradce pro pozůstalé (69-020-M), Sjednavatel pohřbení (69-021-M) a dalších českých i jiných kvalifikací a certifikátů.

Jsme aktivními členy Asociace poradců pro pozůstalé.

Napsali o nás