Podcasty a rozhovory s Pohřebními průvodci

Provedeme vás vším, co se týká smrti a pohřbu. Společně s pozůstalými řešíme, jak projít rozloučením lépe, než je běžná praxe. Vnímáme pohřeb také jako oslavu života – smysluplnou, ekologickou a často i radostnou. Rádi se věnujeme hlubokým tématům a nebojíme se náročných diskusí. Diskutujeme s odborníky. 

Kotrlý je otrlý: Jak se nechovat k zesnulému

▶️ Poslechnout podcast na webu Spotify

▶️ Poslechnout podcast v aplikaci Spotify

Otevřeně o tématech, o kterých jiní ve společnosti ani nešeptají. 

Tomáš Kotrlý, šéf českého pohřebnictví a vizionář mluví o úctě k zesnulým, srovnává je se spícími, kteří 'jen nejsou při vědomí'. Jeho provokativní otázky vyzývají k zamyšlení nad běžnými pohřebními praktikami. 

Jsme připraveni změnit náš přístup?

Tomáš Kotrlý a Oleg Vojtíšek - podcast Pohřební průvodci

Adriana Kábová jako host Lucie Výborné na RadiožurnálU

▶️ Rozhovor poslouchejte zde na webu Českého rozhlasu

📰 Článek na webu Českého rozhlasu

Adriana Kábová je antropoložka a pohřební průvodkyně. Už během zkoumání indonéských kultur se dostala na tradiční pohřby, při kterých se obětují zvířata. „Přestože mé téma původně nebylo pohřebnictví, v Indonésii jsem se účastnila pohřbů v první řadě,“ popisuje. Po vlastní zkušenosti s úmrtím miminka se rozhodla změnit pohřebnictví v České republice a stala se pohřební průvodkyní. Co všechno tato práce obnáší? A jak se dokázala vyrovnat se ztrátou dítěte?

Adriana Kábová jako host Lucie Výborné na Český rozhlas Radiožurnál

Adam Vokáč: Mladý hrobník obrací list v pohřebnictví - zpátky k přírodě s Poslední stopou

▶️ Poslechnout podcast na webu Spotify

▶️ Poslechnout podcast v aplikaci Spotify

Jak překlenout propast mezi tradičním krematoriem a návratem zesnulých do náruče přírody?

Adam a jeho spolek Poslední stopa usilují o změnu zákona, aby se otevřela cesta pro šetrnější metody pohřbívání. 

Mohou být lidské ostatky výborným hnojivem? Pohnojili byste si jimi zahrádku?

Adam Vokáč, Eva Valešová a Oleg Vojtíšek - podcast Pohřební průvodci

Klára Svobodová: Trojnásobná máma, jejíž první miminko zemřelo před narozením

▶️ Poslechnout podcast na webu Spotify

▶️ Poslechnout podcast v aplikaci Spotify

Klára Svobodová je renesanční osobnost a trojnásobná máma, ale: její první dcera Žofka zemřela před narozením. 

Jaké to bylo v porodnici? Jak reagovalo její okolí? Jaký to mělo vliv na Klářin partnerský život? Jak prožívala další porody? Jak mluví o Žofce se svými dalšími dětmi? A pomohlo jí, že to tom napsala knihu Těhotnej Buddha?

Klára Svobodová a Adriana Kábová

Reflex, Prostor X: Klasický pohřeb je strašení lidí. Popel umíme dostat i do vesmíru.

▶️ Rozhovor poslouchejte v Reflexu

Na pohřbu byl někdy skoro každý. Většinou to vypadá podobně – smuteční síň nebo krematorium, květiny a proslov. Situace je často neosobní a hektická. Takhle ale pohřeb vypadat nemusí a možnosti toho, jak může poslední rozloučení vypadat, jsou takřka neomezené. Proč je důležité smrt a pohřeb správně prožít a zpracovat, vysvětluje pohřební průvodce Oleg Vojtíšek.

Oleg Vojtíšek v Reflexu, rozhovor v Prostor X

Český rozhlas, Dobrá rada: Smrt umíme porazit tím, že ji akceptujeme, říká Oleg Vojtíšek

▶️ Rozhovor poslouchejte zde na webu Českého rozhlasu

„Smrt je v naší společnosti velmi těžké téma. Pohřební průvodci ale představují poslední věci člověka trochu jinak. Říkají: „Lidi si zaslouží dobrý pohřeb. Dobrý pohřební obřad. Dobré rozloučení. Takové, které pomůže pozůstalým, a přitom oslaví zesnulého.“

Většinou si ani neuvědomujeme, že obřad rozloučení s milovaným člověkem nemusí mít nic společného s pohřbem tak, jak jej většina z nás zná. Dokonce, ani nemusí probíhat ve smuteční síni či na hřbitově.

Možností je spousta. Třeba na soutoku řek, na kopci, ve vile, v galerii, nebo i třeba na fotbalovém hřišti. Zkrátka obřady při posledním rozloučení mohou být i velmi osobní a celé se točí kolem zesnulého. Podle toho, co miloval, co nesnášel, jaký byl, co dělal, kam chodil.

Oleg Vojtíšek ve studiu Českého rozhlasu Olomouc

Data Talk #77: Oleg Vojtíšek (Pohřební průvodci)

▶️ Podcast najdete na všech platformách zde

V dalším Data Talku uslyšíte Olega Vojtíška, AI Product ownera na TV Nova, ale i spoluzakladatele Pohřebních průvodců. Oleg má za sebou působivou kariéru v datech, od začátků v telekomunikacích přes fintech služby v Alze až po machine learning na TV Nova, nicméně nejstěžejnější část rozhovoru je věnována tabu naší společnosti – smrti.

Téma smrti a umírání probereme skrz Pohřební průvodce a to od startupové perspektivy, přes urbanistickou a humanistickou notu. Podcast gradujeme k propojení smrti a AI. Jak AI „disruptuje" smrt? A máme tématický díl Black Mirror o umírání a truchlení na cestě do každé rodiny nebo je důvod proč být techno-optimistický i v tak intimní oblasti jako je smrt? Dejte si tenhle díl, stojí za to!

Oleg Vojtíšek hostem podcastu Data Talk

Český rozhlas Dvojka: Host: Oleg Vojtíšek, pohřební průvodce

▶️ Rozhovor poslouchejte zde na webu Českého rozhlasu

Co můžeme udělat, když jsme se s blízkým člověkem nestihli pořádně rozloučit? Mají být na pohřbu děti? A dá se na smrt připravit předem? Moderuje Barbora Chuecos.

Oleg Vojtíšek v Českém rozhlase

Pohřební průvodce: obřad může být i krástný a radostný a děti na něj patří

▶️ Rozhovor poslouchejte zde na webu České podcasty

Pohřeb je o smíření. Děti ho vnímají tak, jak je to naučíme. Nejlepší je se s nimi o pohřbech bavit. Čím otevřeněji a techničtěji, tím lépe. Je dobré je tam vzít a může být i přínosné, když je zapojíme do příprav,“ říká pohřební průvodce Oleg Vojtíšek.

Podle něj je současný český pohřeb důstojný, ale zesnulým příliš nepomůže. Myslí, že pohřeb má mnohem víc funkcí. Například doříct věci, které jsme dříve nestihli. O dalších funkcích a možnostech pohřbů, mluví v podcastu. Tam vám řekne mimo jiné i to, jak důležitou roli v nich může hrát pro děti napříkad stavebnice Lego.

Podcast Nadace rodiny Vlčkových: Oleg Vojtíšek s Mirkem Čepickým

Oleg Vojtíšek a Miroslav Čepický

Český rozhlas Plus, Hovory Petra Viziny: Češi jsou opravdoví premianti v popírání smrti

▶️ Rozhovor poslouchejte zde na webu Českého rozhlasu

„Jaký budu mít pohřeb, to mi přece už bude jedno. Rozloučení je především pro pozůstalé. Samozřejmě, že podle občanského zákoníku máme dělat pohřeb přesně podle pokynů zesnulého a maximálně dbát jeho vůle. Ale já říkám, že pohřeb má hlavně pomoct pozůstalým rozloučit se, nadechnout a jít dál,“ vysvětluje Vojtíšek.

Proč Průvodce založili, vysvětluje pragmaticky: Vojtíšek totiž před lety viděl obřad v Berlíně, který byl prý fantastický a navíc v kostele.
„Bylo tam propojeno to posvátné a profánní. Propojení byli lidé, kteří byli v kostele snad poprvé, možná i poprvé na pohřbu,“ vzpomíná.
„Ale ten obřad výborně fungoval: na začátku byli lidé soustředění, uprostřed opravdu brečeli, i velcí chlapi, a na konci už se smáli a tak trochu prozpěvovali. Nic takového jsem ve východní Evropě předtím neviděl.

Studio Českého rozhlasu Plus

S kým se u nás potkáte?

Foto pohřební průvodkyně Zuzka 
Zuzka

Zuzka vyrostla v Hradci Králové, bydlí v Praze ve Vysočanech a je zakládajícím členem Pohřebních průvodců. Vystudovala Indologii. O víkendech se, kromě pohřbů, věnuje roleplay hrám na hradech a zámcích, ale i ve starých továrnách. Zuzka přichází do kontaktu s truchlením a se smrtí i mimo Pohřební průvodce – pracuje v Cestě domů: neziskovce, která v Čechách prošlapala cestu v péči o umírající i o pozůstalé.

Foto pohřební průvodkyně Bára
Bára

Bára pochází z Prahy, studovala krajinářství na Fakultě životního prostředí ČZU a k Pohřebním průvodcům se přidala v roce 2021. Pracuje jako markeťačka a copywriterka na volné noze. Ve volném čase tráví čas v přírodě nebo cestuje po Evropě se svými dvěma pejsky v obytné dodávce jménem Sušenka. Mezi její zájmy patří také gastronomie spolu s ekologickým a etickým životním stylem.

Foto Pohřební průvodce Oleg
Oleg

Oleg se narodil v Košicích česko-nemeckým rodičům, studoval v Brně a téměř dvacet let už žije v Praze. Je zakladatelem Pohřebních průvodců. Občanským povoláním dělá transformační projekty ve firmách, které procházejí velkými změnami - pracoval například v Alze nebo v PPF. Ve volném čase se věnuje svým dvěma dětem, manželce, turistice, běhání a hudbě.

Foto pohřební průvodkyně Alenka 
Alenka

Alenka pochází z Jablonecka a v Praze žije pět let. Pomoc ostatním ji provází už od školních let: studovala hotelový management a potom personalistiku. Když právě nepomáhá s pohřby, pracuje ve velké agentuře jako office manager. V Pohřebních průvodcích dělá vše, od řečí až po obřady, - stejně jako všichni: ale její speciální doménou je tvorba parte na míru pozůstalým.

Foto pohřební průvodkyně Nella
EVA V.

Eva pochází z Prahy, je hrdou Žižkovandou. V rámci svého studia, které nyní zdárně dokončuje se věnuje Arts managementu, tedy řízení v kultuře. Jak ve škole, tak v práci ráda uplatňuje svoje nadšení pro organizovanost - tabulky a kreativitu - smysl dělat věci jinak. Již v útlém věku se potýkala s vážnou nemocí své sestry, kterou nadevše miluje, její smrt byla podle lékařské diagnózy velmi blízko. Sestra se z nemoci dostala a je silnější než kdy dříve. Eva od té doby ví, jak je život vzácný.

Pohřební průvodce - Hanka
Hanka
Hanina pochází z Brna a kvůli vysoké škole se přestěhovala do Prahy. Studuje podnikovou ekonomiku a módní návrhářství.

V práci u Pohřebních průvodců hledá harmonický dialog mezi životem a smrtí. Miluje přírodu.

Ve volném čase kreslí, maluje, šije, dělá šperky, navrhuje oblečení, píše básně...

Foto pohřební průvodkyně Eva
EVA K.

Eva pochází z Ostravy, kde strávila velkou část svého života. Po vysoké se vydala objevovat krásy světa, a protože miluje přírodu, nejvíce jí učaroval Nový Zéland. Po návratu se věnovala organizaci svateb. Nyní žije v Brně, na plný úvazek organizuje eventy a věnuje se marketingu. Ráda cvičí a ve volném čase ji můžete potkat na horách. Eva je naší hlavní spojkou v Brně.

Foto Pohřební průvodce Adriana
Adriana

Adriana pochází z Pošumaví, kam se po téměř dvaceti letech života v Praze opět navrátila. Vystudovala antropologii a nepřestává ji fascinovat šíře možných způsobů života na této planetě. Za svůj druhý domov považuje jihovýchodní Asii, blízký vztah má také k Madagaskaru. V Čechách působí v neziskovém sektoru a v současnosti tráví většinu volného času s rodinou.
K Pohřebním průvodcům ji přivedla nespokojenost se službami klasických pohřebních služeb po smrti jejího miminka a touha podílet se na změnách v tomto odvětví.

Vyplňte formulář, zavolejte nebo napište. Ozveme se ještě dnes.

Ozvěte se. Pomůžeme vám.

CRM form will load here


Vyplňte formulář, napište nebo zavolejte. Ozveme se ještě dnes.

Jsme držiteli státní profesní kvalifikace Poradce pro pozůstalé (69-020-M), Sjednavatel pohřbení (69-021-M), Pracovník pro úpravu a přepravu lidských pozůstatků (kód: 69-012-H)  a dalších českých i jiných kvalifikací a certifikátů. Jsme aktivními členy Asociace poradců pro pozůstalé.

Napsali o nás