KDE USPOŘÁDAT POHŘEBNÍ OBŘAD?

MÍSTA UVNITŘ.

Jaké má být dobré kryté místo na rozloučení?

Má být povznášející, nebo alespoň příjemné:

Cítíte se tam dobře? Kdyby vás tam pozval někdo na schůzku, těšili byste se?

Má být dostupné:

Dostanou se tam všichni? I ti, kteří se špatně pohybují? Ti, kteří nemají auto? Ano, stačí je tam přivézt, ale neodradí je místo už od samotného potvrzení účasti?

Má být osobní:

Je dobré, když k němu měl zesnulý nějaký vztah: Chodil tam na výstavy? Na mši? Na kafe? Strávil tam šťastné chvíle? Je odtamtud výhled na jeho rodný dům?

Je dobré, když lze vyjít ven:

Na terasu, do zahrady, na nádvoří, … Často pálíme vzkazy zesnulému nebo vypouštíme balónky, holubice, motýly…, kolikrát se pro atmosféru hodí i jen na chvíli změnit prostředí nebo umožnit pozůstalým přirozeně se přemístit vedle těch blízkých, kteří potřebují největší podporu…

Je příjemné mít dva prostory:

Jeden na obřad a druhý na pohoštění.

A hodí se i toalety:

Naše obřady trvají hodinu i déle.

MÍSTA PRO POHŘEBNÍ OBŘADY UVNITŘ

HISTORICKÁ VILA S TERASOU A ZAHRADOU

Ve vile je vše, co hledáme, navíc nám dává pocit pohodlí a bezpečí.

Často mívá zajištěný vlastní catering.

Příklady: Villa Lanna nebo Villa Pelle.

PAVILON V PARKU

Mnohé parky disponují vlastními pavilony, oranžeriemi, nebo je v nich tzv. sala terrena - zahradní sál.

Chrání nás před rozmary počasí, jsme v přírodě a zároveň venku, lze je vytemperovat na rozumnou příjemnou teplotu…

Příklady: Pavilon Grébovka, Oranžerie v Břevnovském klášteře nebo Sala terrena ve Vrtbovské zahradě

KOSTEL NEBO KAPLE

Pohřeb do kostela přirozeně patří! Církve prováděly tento obřad po staletí. Knězi rádi vidí, že máme společný cíl: důstojný obřad, který pomůže pozůstalým. Proto se s nimi dá velmi dobře domluvit. Nejčastěji obřad probíhá tak, že kněz (farář) provede liturgii Rozloučení, a poté pokračuje program Pohřebních průvodců. V kostele jsme samozřejmě opatrnější ve výběru hudby, důsledně ji konzultujeme s farářem a někdy nám reprodukovanou hudbu ani nepovolí - a je to možná správně: jsou tam přece varhany a varhaník!

Příklady: Kostel sv. Tomáše na Malé Straně (tady měla pohřeb například i Hana Zagorová), Kostel sv. Michala na Malvazinkách (odsvěcený), Evangelický Kostel sv. Michala Archanděla v Podolí, Dřevěný kostel v Libni…

SALONEK (V DIVADLE, GALERII, RESTAURACI ČI HOTELU)

Salonky nám umožňují provést pohřební obřad v soukromí, ale přitom doslova na krok od ostatní společnosti.

Mají výbornou dopravní dostupnost a dají se objednat doslova na poslední chvíli.

SMUTEČNÍ OBŘADNÍ SÍŇ

Je pravdou, že vystupujeme proti smutečním síním v krematoriích, protože jsou depresivní a nepomáhají. Ale existují hezké a povznášející síně, kde si navíc můžeme udělat obřad zcela podle sebe.

Příklady: Kaple Ďáblice, Obřadní síň na Vinohradském hřbitově, Kostel sv. Michala na Malvazinkách

GALERIE NEBO MUZEUM

Galerie i muzea jsou vhodné pro skupiny lidí jak svým uspořádáním, tak atmosférou i servisem, který nabízí (často mají kavárnu, bistro, zázemí…).

Příklady: Galerie Pelle, DOX

KAVÁRNA, BAR NEBO KLUB

Na našich obřadech si povídáme. Vzpomínáme na našeho milovaného zesnulého. A kde jinde se povídá nejlépe, než v naší oblíbené kavárně? Jde o osobní prostor, často pro nás, zesnulého i mnoho z hostů.

BOTANICKÁ ZAHRADA

Rozloučení v botanické zahradě je plné života, slunce, energie rostlin… a to v každém ročním období.

KOMUNITNÍ CENTRUM

Komunitní centrum může být vším: každým prostorem, který zde zmiňujeme - od kavárny, knihovny a galerie, přes odsvěcený kostel až po botanickou zahradu.

Jako nevýhoda nám může připadat jistá “obyčejnost” komunitních center; výhodou je naopak jejich duše, osobitost a blízkost (moderně bychom řekli “nízkoprahovost”). Máme rádi i církevní komunitní centra, která se často dají domluvit pro veřejnost.

KULTURNÍ CENTRUM

Dnešní kulturní centra jsou duší své čtvrti, jsou výborně vybavená a řízená milými lidmi. Nemají nic společného se bývalými “kulturáky” - byť i ty dodnes výborně slouží, ale pro nás jsou často příliš velké. Výhodou je, že je často k dispozici více prostorů. Třeba místa na čekání na úvod pohřbu a také místo na posezení s kafem nebo i něčím ostřejším po obřadu. Hosté se tak nemusí nikam přesouvat a převážet. Naše oblíbené kulturní centrum je třeba Atrium Žižkov.

KNIHOVNA

Knihovny najdeme mnohdy ve spektakulárních historických stavbách. Nezřídka jsou i přirozeným komunitním centrem - a to zdaleka ne jen na vesnici. No a knihy jsou přece nejhezčí nábytek (a také hezky tlumí zvuk)...

Příklad: Klementinum, Městská knihovna na Smíchově

LOFT ANEBO ROOFTOP

Loft nebo rooftop (prostor na střeše) nám dávají prostor, svobodu, ale i styl. A dechberoucí výhledy. Mnohem více tam zapadne současnější hudba, třeba DJ?

Příklady: Střecha Lucerny nebo Chapter

PLANETÁRIUM

Víme, že milujete naše obřady pod hvězdnou oblohou. Ale co když je zima? Zkusme je přenést dovnitř!

Přiznáváme, že planetárium je jedino z mála z tohoto seznamu, kde jsme obřad ještě nedělali: tak do toho pojďte s námi a vyzkoušejme to!

SPORTOVNÍ HALA NEBO TĚLOCVIČNA

Rozloučení na venkovním fotbalovém stadionu už jsme připravovali. Podle reakcí pozůstalých dopadlo výborně - pokud se to tak dá říci… Sportovní hala, nebo tělocvična, na naše rozloučení ještě čeká.